Odlomak

 
Uvod

U ovom radu pokušat ću približiti religiju budizma, koja spada među velike religije svijeta i koju također spominjemo nakon hinduizma. Kao što su xršćanstvo i islam proizišli iz židovstva, a njihovo se nastajanje ne bi moglo zamisliti bez te historijske podloge, tako i budizam proizlazi iz religije hinduizma. Dakako moramo spomenuti i utemeljitelja budizma. To je osoba koja se zove Siddharta Gautama, kako je bio nezadovoljan svom tom raskošju koju je posjedovao odlučio je potražiti odgovore na životna pitanja. Godinama je tražio odgovore i kada ih je konačno pronašao počeo je propovijedati o smislu življenja. Neprestano se smatralo kako je budizam samo filozofija, a ne religija, no ta se tvrdnja kasnije oborila, jer ćemo vidjeti kako Buda ne pokušava objasniti svijet, što čini filozofija, već je jednoznačno određivao smisao svoga nauka koji vodi oslobođenju, nirvani.
Kako bi budini učenici mogli nastaviti njegov nauk on je ostavio i svoje kreposti. Jezgra Budina nauka nalazi se u „Četiri plemenite istine“ i „Osmerostruki plemeniti put“, ovdje je Buda točno pokazao i dao naputak kako postići unutrašnji mir duše. Na pitanje o Bogu neki budisti spominju da je to nirvana, dok drugi da je to iskonski Buda ili jednostavno transcendencija. Budin jasan odgovor na pitanje je li on bog glasi ovako: „Ja sam čovjek. Ne gledajte u mene, gledajte u moju dharmu (učenje). Budite sami svoje svijetlo.“ U budizmu ćemo spomenuti također i stanje nirvane i karme. Nirvana jest stanje potpunog mira, ugašenosti svih ljudskih traženja i konačno ostvarenje mira. Nirvanu mogu svi postići na u ovome životu, iako je malo onih koji ju stvarno ostvare, a karma je vitalna energija koja se stvara svojevoljnim postupcima.
Za zen budizam ćemo spomenuti legendu od koje se pretpostavlja da je zen budizam nastao. Na kraju ovog rada spomenut ću širenje budizma, koje je bilo jako brzo, te sudbonosnu 1956. Godinu koja je donijela golemo buđenje budističke svijesti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari