Odlomak

Hormoni
Hormoni su biološki aktivni agensi koji se stvaraju i oslobađaju u jednom tkivu, a zatim se putem krvotoka prenose na udaljene organe i tkiva na koja djeluju. Za normalno odvijanje životnih funkcija potrebno je da se luče optimalne količine hormona, jer svaki njihov poremećaj u izlučivanju uzrokuje poremećaj funkcije organa ili sistema na koji djeluju.
Primjena hormona kao lijekova
Hormoni kao lijekovi se mogu primjenjivati kao:
1. Supstituciona terapija, to jest davanje bolesniku onog hormona koji mu nedostaje ili se neadekvatno izlučuje, kao npr inzulin
2. Kočenjem prekomjerne funkcije ili sekrecije pojedinih hormona
3. Liječenje bolesti koje nisu endokrinog porijekla, npr liječenje asthme davanjem glukokortikoida (hormon nadbubrežne žlijezde- kortizon)
Po mhehanizmu svog djelovanja hormone možemo svrstati u dvije grupe:
1. Genski aktivni hormoni, koji ulaze u jedro ciljane ćelije i koji nadalje stimulišu sintezu i lučenje mRNA (mesenger RNK) a ona nadalje stimuliše sintezu ključnih proteina čija aktivnost prouzrokuje efekte na ciljanim ćelijama.
2. Membranski aktivni hormoni, vežu se na memranu ciljane ćelije i potiču aktivaciju onih enzima koji već postoje u ćeliji, zato je njihovo dejstvo brzodjelujuće i kratko traje.

Tireoidni hormoni i antitireoidni lijekovi

Normalna tireoidna žlijezda sintetiše i oslobađa tri vrste hormona:
a) Trijod – tironin (T3)
b) Tiroksin (T4)
c) Kalcitonin
Prva dva hormona su aminokiseline koje sadrže jod. Njihove osnovne funkcije su da održavaju rast i razvoj, održavanje normalne tjelesne temperature i regulacija potrošnje energije.
Kalcitonin se luči iz C- ćelija tireoideje kojih ima oko 15% u odnosu na sve ostale ćelije. Njegova glavna uloga jeste da koči razgradnju kosti i povećava koštanu masu.
Jod se normalno unosi sa hranom, nakon brze resorpcije iz crijeva u krvi se nalazi u obliku jodida. Prolaskom krvi kroz tireoidnu žlijezdu jodid se preuzima iz krvi i oksidiše u jod. Taj jod se spaja sa aminokiselinom tirozinom i nizom daljnih reakcija nastaje T3 i T4.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari