Odlomak

UVOD

Turizam je radno-intenzivna djelatnost , laički rečeno , djelatnost “licem u lice”. Ljudski resursi od velike su važnosti za sam razvoj i uspješnost turizma. Turističko tržište je prvenstveno tržište usluga za koje treba osigurati puno radne snage. Radna snaga u turizmu je istovremeno i nositelj i izvršitelj turističkih aktivnosti u nekoj turističkoj destinaciji te su potrebne sljedeće stavke: visok stupanj opće kulture, poznavanje barem dva strana jezika na razini osnovne komunikacije s gostima te bitno je puno polagati na vanjski izgled.
Ulasku žena na tržište rada pogodovalo je širenje industrijalizacije što je svakako doprinijelo razvoju globalne ekonomije posljednjih desetljeća, a današnji udio žena u ukupnoj radnoj snazi u turizmu, iako je riječ o izuzetno teškim uvjetima rada kao što više smjenski rad te rad noću i blagdanima, varira između 55 % – 60%.

Tema ovog esejskog rada jest uloga ženske radne snage u turizmu,a kao cilj rada proširenje znanja o položaja ženske radne snage, njihovo sudjelovanje u radu te njegova vrijednost.
Rad je podijeljen na nekoliko sadržajnih cjelina ; Općenito o ženskoj radnoj snazi u turizmu, vlastitog osvrta, pitanja za raspravu te literature. U prvoj cjelini teorijski smo saželi temu ženske radne snage. Potom smo iznijele vlastito mišljenje na navedenu temu. Pitanja za raspravu rezultat su našeg  istraživanja, a ujedno i pitanja na koja bismo htjeli dobiti potpunije odgovore te na kraju literatura koju smo koristili u izradi rada.

II. RAZRADA TEME

Prošlo je više od pet desetljeća otkada su pokreti liberalizacije žena, koji su počeli u SAD-u i Zapadnoj Europi, započeli fundamentalno mijenjati živote žena diljem svijeta.
Sektor turizma i ugostiteljstva u Republici Hrvatskoj jedan je od strateških sektora koji ne samo da snažno podupire gospodarstvo, već i potiče razvoj i rast ostalih gospodarskih sektora, poput poljoprivrede i proizvodnje hrane, sektora osobnih usluga te sporta i zdravstva. Prihod od turizma u 2012. godini iznosio je 15,4% BDP-a (prema podatcima Hrvatske narodne banke), a najveći udio, od čak 19,9 %, imao je 2003. i 2004. godini(HNB). U rijetko kojoj državi svijeta turizam čini petinu ukupnog BDP-a, kao što je slučaj u Hrvatskoj, što ga čini strateškom gospodarskom granom koja, unatoč niskoj profitabilnosti, omogućuje međunarodnu konkurentnost zemlje. Radna snaga jako je važna za razvoj turizma a s obzirom da je turizam «industrija gostoprimstva», po temeljnim obilježjima aktivnosti odgovara ženskoj radnoj snazi.

U Hrvatskoj žene predstavljaju značajan faktor u turizmu čineći, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, preko 56% radne snage ( najveći postotak 69,4 % (1987.)), a u zemlji čine ukupno 50% visokoobrazovanih kadrova. (Avelini Holjevac i Galičić,2005.) U djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane u 2011. godini prema podacima Državnog zavoda za statistiku od sveukupnog broja zaposlenih u iznosu od 47 499 osoba , čak 26 436 činile su žene, što iznosi 55,7%.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari