Odlomak

1.    UVOD
Bolesti domaćih životinja ne razlikuju se mnogo od bolesti ljudi. Zarazna ili infektivna bolest je klinički evidentno oboljenje ljudi i životinja izazvano patogenim mikrobnim uzročnicima uključujući viruse,bakterije, gljivice, protozoe, rikecije, kao i prionima. Zarazne bolesti iskazuju široki spektar mogućih simptoma i kliničkih slika razvoja bolesti. Simptomi se mogu javiti u roku od nekoliko dana, sedmica ili čak godina od zaraze. Zarazne bolesti se nekada klasifikuju kaokontagiozne bolesti zbog njihove mogućnosti prenosa sa obolele na zdravu jedinku. Prenos zarazne bolesti može biti na više načina uključujući direktan kontakt ili sekundarno preko hrane, telesnih tečnosti, leševa, kontaminiranih predmeta, vazduhom ili pomoću vektora (insekti, miševi i sl.).
Mnoge su zajedničke i često se prenose od životinja na ljude ( tzv. zoonoze ). Njihovo suzbijanje regulisano je zakonom , zbog šteta koje nanose privredi i zbog opasnosti po zdravlje ljudi.

 2. BOLESTI GOVEDA

UNUTRAŠNJE BOLESTI
Bolesti organa za varenj
-Zapaljenje sluzokože usta
Zapaljenje sluzokože usta uključuje promene koje mogu nastati na jeziku, zubnom mesu (desnima), nepcu ili usnama. Ove promene mogu nastati primarno usled dejstva različitih agenasa ili sekundarno kao posledica već nekog prisutnog oboljenja.

  • Jednostavne indigestije
  • Kisela indigestija
  • Bazna indigestija (Alkaloza buraga)
  • Truljenje sadržaja buraga
  • Atonija predželuca (Pareza buraga)
  • Nadun buraga
  • Traumatsko zapaljenje kapure i peritoneuma

Traumatski retikuloperitonitis je oboljenje koje se razvija kao posledica perforacije zida retikuluma (kapure) oštrim stranim predmetima kao što su ekseri, žice, igle i dr. Oboljenje se najčešće javlja kod starijih goveda, mlečnih krava, povremeno kod tovnih goveda, a veoma retko kod durgih preživara.
U mnogim slučajevima oboljenje prođe ne zapaženo i životinja se spontano oporavi ili se razvija slika hroničnog oboljenja sa periodičnim poboljšanjima i pogoršanjima dok u drugom slučaju može nastati akutni, subakutni ili hronični lokalni peritonitis. U težim slučajevima može nastati difuzni peritonitis koji je veoma opasan i dovodi do uginuća.
U zavisnosti od mesta perforacije i pravca kretanja stranog tela mogu nastati oštećenja dijafragme, perikarda, miokarda, pleure, pluća, jetre, slezine, uterusa, aorte, trbušnog zida i u zavisnosti od stepena oštećenja ovih organa dolazi do ispoljavanja određene kliničke slike.
Traumatske lezije dovode do akutnog zapaljenja, a u hroničnom toku dolazi do nastanka adhezija i stvaranja apscesa u oštećenim organima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Veterina

Komentari