Odlomak

 
METODOLOŠKI OKVIR ISTRAŽIVANjA

1. Problem diplomskog rada

Osnovni problem istraživanja u ovom radu jeste problem kriminalističke istrage otmice lica u domaćoj i međunarodnoj pravnoj regulativi. Opisom uzajamne povezanosti i opisa forme kriminalističke istrage otmice lica u radu smatra se bitnom pronaći i definisati kriminalističku istragu uopšte, kao i postojanje različitih kategorija lica koja mogu biti oteta.
Otmica se kod nas nije uvek smatrala krivičnim delom i uvedena je u naše krivično zakonodavstvo tek 1977. godine, a prema našem pozitivnom pravu ima osnovni oblik i četiri teža oblika. Kako saznajemo iz Krivičnog zakonika: “osnovni oblik krivičnog dela otmice sastoji se u odvođenju ili zadržavanju nekog lica, upotrebom sile, pretnje, obmane ili na drugi način, sa namerom da se on pusti na slobodu, dok se od njega ili drugog lica ne izudi novac ili kakva druga imovinska korist ili dok se on ili drugo lice ne prinude da nešto drugo učine, ne učine ili trpe” .
Istraga je prva faza krivičnog postupka, a sprovodi se u prethodnom postupku zbog postojanja osnova da je izvršeno krivično delo. Cilj istrage je potpuno i tačno utvrđivanje svih relevantnih činjenica i okolnosti vezanih za učinioca i krivično delo. Istragu karakteriše svojstvo principa istine, zakonitosti, humanosti, znatan stepen ravnopravnosti stranaka, tužilački karakter, kao i ograničena javnost i pismenost.
Kriminalistička istraga ima za cilj rasvetljavanje krivičnog dela i učinioca u cilju njegovog krivičnog gonjenja pred sudom. Kako za otkrivanje, tako i za pronalaženje krivičnih dela primarna su i faktički odgovorna ovlašćena službena lica koja su dužna da samomstalno i aktivno deluju na pravovrenom saznanju za krivična dela i njihove učinioce.
Tužilac u saradnji sa ovlašćenim službenim licem nakon saznanja da postoji osnov sumnje da je izvršeno krivično delo preduzima mere koje se sastoje u planiranju istrage, rukovođenju istrage i nadzor nad istragom.

2. Značaj istraživanja
Istraživanje treba da ukaže na stručni i društveni značaj u istraživanju.

2. 1. Stručni značaj istraživanja
Stručni značaj istraživanja treba da izrazi dejstvo rezultata istraživanja na usklađenosti zakona, odnosno pravne regulative i primene regulative u praksi u oblasti kriminalističke istrage otmice lica.
Zakonsku regulativu potrebno je uskladiti i izmeniti na način koji ne ugrožava i ne umanjuje interese zemlje, a sa druge strane da omogući uspešnu, brzu, efikasnu i korisnu istraga i dovođenje učinilaca pred srazmerne krivične sankcije. Bitno je istražiti uticaje prakse kriminalističke istrage otmice lica, kao i jasno definisati propise koji uređuju ovu oblast. Implmentacija rezultata stručnog istraživanja može koristiti kao primer u daljem razvoju, ali i kao dopuna postojećih propisa, odnosno pozitivnog prava koji uređuje oblast kriminalističke istrage otmice lica.

2. 2. Društveni značaj istraživanja
Društveni značaj ovog istraživanja će doprineti pospešivanju, unapređenju i poboljšanju kriminalističke istrage otmice lica. Istraživanja sprovedena u ovom radu daće doprinos i dopuniće propise ovoj oblasti, a konkretno u Krivičnom zakoniku Republike Srbije i Zakoniku o krivičnom postupku.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari