Odlomak

 
1. RAZVOJ ORGANIZACIJE POLICIJE-SAVREMENI
PRISTUPI RADA POLICIJE

Kao odgovor na slabosti profesionalnog, odnosno klasičnog koncepta rada policije u svetu se krajem dvadesetog veka javljaju novi pristupi koji su pošli od redefinisanja uloge policije u društvu,od postavljanja novih strateških ciljeva,oblika organizacije i uvođenja novih metoda delovanja kako bi se otklonile slabosti koncepata koji je bio dominantan u najvećem periodu dvadesetog veka. Jedan od novih koncepata je koncept strateški orjentisanog rada policije koji nastoji da popravi postojeći model dodavanjem brižljivog razmišljanja i analize kriminala i uslova koji ga produkuju. U strateškom policijskom pristupu osnovni cilj je efektivna kontrola kriminaliteta dok stil upravljanja ostaje i dalje centralni. Policije zadržava inicijativu u definisanju i delovanju na probleme kriminala u zajednici. Zahvaljujući ovom konceptu pažnja se poklanja sofisticiranim izvršiocima kojima se u klasičnom modelu nije dovoljno poklanjala. U suprostavljanju uličnom kriminalitetu strateški policijski pristup pokušava da unapredi policijski patrolni rad uvođenjem usmerenih patrola kojima se deluje na suzbijanje razbojništva,provalnih krađa i ilegalnu trgovinu drogama. Strateški pristup ustvari prepoznaje da zajednica može pružiti značajnu podršku. Građani se podstiču da obeležavaju svoju imovinu i policija postaje pristupačna za davanje saveta građanima. Takođe.strateški rad policije naglašava tehničke promene u delovanju na najteže vrste kriminaliteta kao što su terorizam,trgovina droga,politička korupcija. Najveći akcenat stavlja se na krivična dela izvršena od strane kriminalnih asocijacija, organizovanih kriminalnih grupa, mreža za rasturanje droge,na političare koji su uključeni u finansijski i organizovani kriminalitet. Strateški rad policije teži da identifikuje kriminalce kako bi se povećala efikasnost u hapšenju učinilaca krivičnih dela.
Drugi način prevazilaženja slabosti klasičnog modela organizacije policije je problemski orijentisani rad policije. Slično kao i kod prethodnog,koncept problemski orijentisanog rada policije pokušava da redefiniše staru, profesionalnu strategiju dodavanjem proaktivnih elemenata i unapređenjem analize. Ovaj koncept polazi od pretpostavke da se kriminalitet može predupređivati uočavanjem faktora koji ga produkuju i njihovim otklanjanjem pre nego što dovedu do krivičnog dela. Kod ovog koncepta osnovni fokus policije nije hapšenje izvršilaca već uočavanje problema i njihovo rešavanje. Zbog toga se posebna pažnja posvećuje prevenciji maloletničke delikvencije, svim vidovima zapuštenosti u zajednici, strateškoj analizi slabosti u represivnom, kontrolnom i zakonskom sistemu kako bi se uočili i otklonili faktori koji produkuju izvršenje krivičnih dela. U skladu sa tim, kriminal se može kontrolisati,čak i sprečavati metodama kod kojih nije primarno hapšenje kriminalaca. Npr, policija može biti u stanju da reši sukobe i svađe ili da uspostavi red koji je narušen u zajednici.
Sledeći pristup u rešavanju problema u zajednici i prevazilaženju klasičnog koncepta je Community policing koji ističe čvrstu vezu sa zajednicom kako bi se postigla efikasnija kontrola kriminaliteta i osiguralo da policija odgovori problemima u zajednici. Community policing pre svega znači izgrađivanje partnerstva između policije i zajednice i njihov značaj za rešavanje problema kriminaliteta. Community policing se povezuje sa stilovima rukovođenja koje više insistiraju na organizacionoj kulturi i vrednostima nego na pisana pravila i formalnu disciplinu.
Navedeni pristupi uvode bitne novine i ukazuju na potrebu njihove integracije u jedan sistematizovani i sintetizovani pristup. Policijska delatnost mora da bude profesionalna, strateška i okrenuta zajednici. Da bi ovi koncepti zaživeli u praksi, potrebno je uvoditi promene ne samo u okviru organizacionih struktura već raditi i na uvođenju sistema vrednosti u policiji koje će biti u saglasnosti sa filozofijom Community policing-a.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari