Odlomak

ZAKON O ARBITRAZI

ZOA se uredjuje arbitrazno resavanje sporova i to unutrasnja arbitraza (koja je bez stranog elementa) i medjunarodna arbitraza (koja sadrzi strani element). Odredbe ovog zakona se primenjuju na arbitrazu i arbitrazni postupak kada je mesto arbitraze na teritoriji srbije. stranke mogu drugacije prdvideti pravila ako je u pitanju medjunarodna arbitraza.
Medj. arbitraza je ona arbitraza koja za predmet ima sporove iz medj. odnosa, a narocito ako: stranke u vreme zakljucenja sporazuma o arbitrazi imaju poslovna sedista u razlicitim drzavama; ako se izvan drzave gde stranke imaju poslovna sedista nalazi: mesto arbitraze (ako je odredjeno u sporazumu o arbitrazi) ili mesto u kome treba da se izvrsi bitan deo obaveza iz poslovnog odnosa; ako su se stranke izricito sporazumele da je predmet sporazuma o arbitrazi vezan za vise drzava. ako jedna od strana nema poslovno sediste uzima se u obzir redovno boraviste.
osnov arbitraze- spor moze da se resava putem arbitraze samo na osnovu sporazuma stranaka i njega resava arbitrazni sud.
arbitrabilnost- arbitraza se moze ugovoriti za resavanje imovinskih odnosa i to samo o pravima kojima stranke slobodno raspolazu i kada nije propisana iskljuciva nadleznost suda. svako fizicko i pravno lice moze da ugovori arbitrazu (ukljucujuci i drzavu) i ko u skladu sa odredbama parnicnog postupka moze biti stranka u postupku.
organizovanje arbitraze- arbitrazu organizuje stalnaarbitrazna institucija u skladu sa svojim pravilima i ovim zakonom i to kada je predvidjeno sporazumom stranaka (njih osnivaju privredne komore, razna udruzenja itd.). stranke mogu da se sporazumeju i o ad hoc arbitrazi koja se organizuje u skladu sa sporazumom stranaka i ovim zakonom.
sud moze u vezi arbitraze da preduzima samo one radnje koje su predvidjene ovim zakonom. takodje, primena ovog zakona ne utice na primenu ratifikovanih medj. ugovora.
sporazum o arbitrazi- ovim sporazumom stranke poveravaju arbitraznom sudu na resavanje svoje buduce sporove ili sporove nastale iz odredjenog pravnog odnosa.
sporazum o buducim sporovima moze biti sadrzan u odredbi ugovora (arbitrazna klauzula) ili moze biti u posebnom ugovoru.
nistavost sporazuma- sporazum o arbitrazi je nistav: ako je vrsta spora nepodobna za arbitrazu; ako nije zakljucen u propisanoj formi; ako stranke nisu imale potrebna svojstva i sposobnost za zakljucenje sporazuma; ako postoje mane volje.
naknadni sporazum- sporazum se moze zakljuciti i ako je spor vec iznet na resavanje sudu.
forma sporazuma- sporazum se mora zakljuciti u pismenoj formi i to u ispravama koje su stranke potpisale. takodje postojace pismena forma ako je sporazum zakljucen putem sredstava komunikacije (internet itd.) koji omogucava pismeni dokaz o sporazumu. smatrace se da postoji sporazum i ako tuzilac pismenim putem pokrene arbitrazni spor, a tuzeni izricito prihvati arbitrazu (pismeno se saglasi, ili da izjavu na zapisnik, ili ne ospori nadleznost arbitraznog suda).
prenos sporazuma-  sporazum o arbitrazi ostaje na snazi u slucajevima ustupanja (cesije) ugovora kao i u slucajevima personalne subrogacije (kada treca strana ispuni duznikovu obavezu pa dolazi na mesto poverioca) kao i u ostalim slucajevima prenosa potrazivanja, sve to osim ako nije drugacije ugovoreno.
tuzba sudu- sud kome je podneta tuzba u stvari koja je predmet sporazuma o arbitrazi oglasice se nenadleznim i odbaciti tuzbu ako neka stranka prigovori pre upustanja u raspravljanje o predmetu spora ili ako sud utvrdi da je sprazum nistav, bez dejstva ili da ga nije moguce izvrsiti.
privremene mere- pre pokretanja arb. postupka ili u toku postupka svaka stranka moze da podnese sudu zahtev za donosenje privremenih mera, a sud moze da odredi te mere (ovo se moze odnositi i na arbitrazu cije je mesto u drugoj drzavi).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 6 stranica
  • Školska godina:
  • Skripte, Pravo
  • ,  Kragujevac,  UNIVERZITET U KRAGUJEVCU - Pravni fakultet  

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari