Odlomak

ZEOLIT u poljoprivredi
Zahvaljujući svojim fizičkim osobinama da adsorbuje vodu i postepeno je otpušta zajedno sa hranljivim materijama.Takođe se poboljšava vazdušni režim zemljišta,poboljšava volumen pora kao i rastresivost supstrata.Rezultati se ogledaju u većoj klijavosti,bržem rastu biljke,sazrevanju kvalitetnijeg i zdravijeg ploda kao i ranijeg plodošenja,smanjenoj upotrebi zaštitnih sredstava.Odlični rezultati su ostvareni kod proizvodnje rasada osnovnih povrtarskih kultura kao i na nivo roda. Dodaje se humusu,tresetu,kompostu između 25-30% u odnosu na količinu.Sadrži neophodne elemente za razvoj biljaka:Magnezijum,Kalijum i Kalcijum.
PRIMENA U VOĆARSTVU I VINOGRADARSTVU:
Zeolit povećava sposobnost zadržavanja hranjljivih elemenata u zemljištu,poboljšava ishranu biljaka,razvija korenski sistem, intezivira rast i plodnost.U količini od 0,1-0,5t/h može znatnije doprineti povećanju prinosa limuna,mandarine,pomorandže i jabuke do 13%,a kruške do 55%.Najbolji rezultati se postižu prilikom zasade ubacivanjem 1kg.(zavisno od vrste tla) po sadnom mestu.
Kod vinogradarstva se uticaj zeolita ogleda u proizvodnji ložnih kalemova i dobijanju većeg broja kalemova.Količina koja se dodaje je 0,5kg/m2.Takođe se koristi i pri zasadi vinove loze što doprinosi boljem prijemu,rastu i razvijanji i dobijanju roda već u drugoj godini.Dodaje se u količini od 0,5kg po sadnom mestu. Smanjuje kiselost zemljišta i bolest loza kao i drugih biljaka.Deluje na zemljište kao meliorant.
PRIMENA KOD ČUVANJA VOĆA,POVRĆA I PREHRAMBENIH PROIZVODA:
Uloga zeolita kod čuvanja voća i povrća ogleda se u njegovom regulisanju atmosfere,snižavanju vlažnosti vazduha i ublažavanju kolebanja temperature,apsorbciji i dezaktiviranju fermente i druge materije izdvojene sa bakterijama koje ubrzavaju proces truljenja.Takođe se koristi za zaprašivanje i za posipanje voća i povrća u skladištenim prostorijama.
PRIMENA U RIBARSTVU:
Zeolit u ribarstvu se primenjuje kao dodatak hrani i za prečišćavanje vode od jona amonijaka koji je toksičan za ribe i njegov sadržaj ne sme da iznosi više od 0,05mg/l.Zeolit ima svrhu upijanja amonijevog azota i drugih toksičnih komponeneti.
PRIMENA ZEOLITA KAO HIGIJENSKI POSIP:
Namenjen je kućnim ljubimcima.Upija vlagu i neutrališe neprijatne mirise.Posipa se dno kaveza debljine 2-5cm.
PRIMENA ZEOLITA U ZAŠTITI ŽIVOTNE SREDINE:
Prirodni zeoliti,zbog svojih fizičko-hemijskih svojstava i specifične strukture,imaju veoma široku primenu u zaštiti životne sredine.Koriste se kao blokatori štetnih materija iz otpadnih voda i nedozvoljavaju dalje zagađenje.Koriste se u prečišćavanju radioaktivnih otpadaka,rafinerije ga koriste za sušenje reforming-gasa i sušenje hidrokreking-gasa…itd.
PRIMENA ZEOLITA U LJUDSKOJ UPOTREBI:
Zeolit je najefikasnije sredstvo za preventivno dejstvo slobodnih radikala i za neutralizaciju njihovog delovanja,najjači antioksidant i stimulans imunog sistema.Zato ga i nazivaju „Kamenom budućnosti i života“.
Delovanje:
Čestice zeolita dospevaju do tankog creva gde prodiru u limfno tkivo odakle dolaze u kontakt sa imunim sistemom.Dokazano je da može da aktivira ili deaktivira T i D limfocite.Nasuprot tome ,kod autoimune bolesti zeolit se vezuje za T-imfocite koje prepoznaje kao atigene.To dovodi do izrazite jake imunološke reakcije pri čemu dolazi do razaranja T-limfocita.Što se tiče slobodnih radikala,na mestu oštećenja ćelije zeolit jonskom izmenom dovodi magnezijum,kalcijum i druge minerale od kojih je sagrađen čime sprečava dalje oštećenje ćelija.Povoljno utiče i na kožne bolesti dermaitis,psorijazu,saboreju,herpes.
Mikroni zeolita u ćeliju unose hranjljive sastojke a iz nje odnose raspadne produkte metabolizma. Zeolit nije lek već dijetetski suplement koji ima dokazana lekovita svojstva.U organizmu vezuje metale,toksine i lekove pa treba biti obazriv prilikom primene zeolita.Razmak između upotrebe lekova i zeolita treba biti što veći da ne bi došlo do poništenja dejstva lekova.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari