Odlomak

UVOD

Krajem 2007.godine, Google je osnovao alijansu OHA (Open Handset Alliance), nastaluspajanjem 34 aktivna preduzeća koja su se bavila razvijanjem operativnog sistema za smart telefone. Ubrzo nakon osnivanja alijanse krenuo je agresivan prodor natržište operativnih sistema, najviše zahvaljujući brzom širenju pomenutih preduzeća, što je bilo iznenađenje čak i za sam Google. Tri i po godine kasnije, razvijeni operativni sistem dobija ime Android, i kao simbol malog zelenog čovečuljka koji je svako mnado gradnjom dobijao nov nadimak po uzoru na imena torti i kolača. Od trenutka kada je izašao na tržište, Android je pretekao veliki broj operativnih sistema i danas je jedan od najkorišćenijih sistema s približno 32 miliona aktivnih korisnika. Alijansa danas broji više od 80 članova, dok zajedničke projekte radi s kompanijama poput HTC, Motorola, Sony Ericsson, Qualcomm, Deutsche Telekom, Vodafon i mnogim drugim.

 

 

NASTANAK ANDROIDA

Android operativni sistem je nastao u Palo Altu, Kalifornija, SAD, u oktobru 2003. godine. Osnivač je bio Endi Rubin, s tim što je kasnije sarađivao sa još nekoliko kolega. U početku je krio svoj rad na ovom projektu, govoreći da se radi samo o nečemu što je vezano za mobilne telefone. Međutim, te iste godine, Endi ostaje bez novca, tako da zajmi novac od svog prijatelja, samim tim otkrivajući o čemu se zapravo radi na tom projektu.
Dve godine kasnije, tačnije, 17. avgusta 2005. godine, kompanija Google kupuje ceo ovaj projekat i zapošljava sve ljude koji su radili na njmu, uključujući i samog osnivača, Endi Rubina. Ta kupovina nije mnogo otkrivala javnosti, postojalo je samo nagadjanje da Google planira da plasira operativni sistem za mobilne telefone. Te godine razvoj Android operativnog sistema kreće u pravcu u kom je i planirano od početka. Kao prvo, prilagodljiv i otvoren operativni sistem zahtevao je podlogu koja će omogućiti svim korisnicima da doprinesu svojim idejama i kreativnošću, što je jedino mogao omogućiti sitem koji je i sam takav, Linux.

 

Osnivanje OHA alijanse

Nakon što je kompanija Googlekupila ovaj projekat, samo je bilo pitanje vremena kad će doći do konkretnih akcija i proizvoda. Tokom 2005. i 2006. najpoznatiji i najznačajniji magazini u Americi su pisali i nagadjali o namerama Googlekompanije. Konačno 2007. Godine dogadja se ono o čemu je amerićka, ali i svetska jasvnost dugo spekulisala, Googlekompanija u saradnji sa nekim od najvećih tehničkih kompanija u svetu, konačno izbacuje na tržište prvi Android operativni sistem.
Iskustva i mogućnosti tako poznatih firmi, kao su: Sony Ericsson, Toshiba, Vodafone i mnoge druge, doneli su ogromnu prednost Androidu u odnosu na konkurenciju. Cilj svih ovih kompanija bio je isti i uz mnogo kompromisa uspeli su da stvore jedan od najvećih brendova, ne samo u svetu tehnologije i mobilnih telefona, već uopšte u celoj svetskoj industriji. Time što su doneli ono najbolje iz svojih projekata i pružili korisnicima mogućnost učestvovanja u kreiranju novih aplikacija, sve ove kompanije su unapred zagarantovale uspeh novonastalom sistemu za mobilne telefone.

 

 

VERZIJE ANDROIDA

Nakon stvaranja Andorid operativnog sistema, njegovi vlasnici su težili da ga konstantno poboljšavaju i uklanjaju greške kao i nepotrebne komponente, usavršavajući ga. Do sada je predstavljeno nekoliko verzija, a zanimljivo je to da je svaka nova verzija Androida dobijala naziv po nekom desertu, torti ili kolaču.

 

 

Gingerbread verzija
U ovoj verziji je uvedeno par inovacija ko je su doprinele lakšem kuckanju na mekoj tastaturi, takođe je i Copy/Paste funkcija jako unapređena. Ono sto je gejmere posebno obradovalo jeste, veliki broj inovacija na tom polju, mogućnost instaliranja zahtevnijih igara kao i bolja kontrola pri upravljanju istih.

 

 

Honeycomb verzija

Prilikompravljenjaoveverzije, osnivačisuse skoncetrisali da Androidprilagodeonomeštokorisnicinajvišežele, a to suvećiekraniosetljivinadodir. Nakonuspevanja u istom, tržištebukvalnovapizaurđajemsaovimsistemom. Pored ovevelikepromene, omogućeno je ideirektno USB povezivanjesakamerama, fotoaparatima idrugimuređajima, što je znatnoolakšaloprenospodataka.

 

 

Ice cream Sandwich verzija
Ovo je poslednja verzija Androida, i naravno, najnaprednija. U sebi nosi sve prednosti predhodnih verzija, s tim što su uvedene značajne promene, posebno u oblasti fotografije.
Omogućen je Facedeteckt prilikom uzimanja fotografija, kao i mogućnost skladištenja aplikacija u zasebne foldere. Ipak, najznačajnije promene su u najvažnijem polju, u polju društvenih mreža, olakšavajući korisnicima da budu u kontaktu sa prijateljima u svakom trenutnku.

 

 

DIZAJN I KARAKTERISTIKE

Android operativni sistem je kao platformu iskoristio Linuks. Sami programi napisani su na C programskom jeziku, s tim što je pri projektovanju korišćen veliki broj bibliotka iz Java programskog jezika. Android koristi Dalvik virtuelnu mašinu, koja je prilično poznata pri kompajliranju najznačajnijih programskih jezika.Što se tiče hardvera, Gugl koristi x86 verziju Androida, a glavna platforma za ovaj operativni sistem je ARM arhitektura.
Karateristike Androida su mnogobrojne, zbog čega se, izmedju ostalog, on tako brzo i probio u sam vrh najtraženijih proizvoda u svetu mobilne industrije.

 

 

Platforma
Jedan od najznačajnih delova svakog tehničkog uređaja jeste platforma na kojoj on radi. Što se tiče platforme ovog operativnog sistema, ona predstavlja jedinsven spoj znanja i iskustva kompanija koje su radile na njoj. Platforma koja omogućuje savršeno prilagođavanje mnogo većim formatima, tipa VGA, kao i podržavanje 2D i 3D tehnologija je više nego dovoljna. Takođe pored mnogih prednosti, ona sadrži sve klasične specifikacije karakteristične za pametne telefone.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

2 replies on “Android”

frckavi says:

Rad je dobra podloga za daljnje istrazivanje Android operativnog sistema za mobilne uredjaje

IVO33 says:

Odlican rad.

Komentari