Odlomak

UVOD

Traženje (redefinisanje) graditeljskih izraza (ciljeva, principa) za održivi razvoj vodi ka oživljavanju predindustrijskog konteksta oličenog upravo u tradicionalnom graditeljstvu. Narodna arhitektura uvijek je nastajala kao neminovan i logičan odgovor u prvom redu na integrisane uticaje prirodnih odlika i posebnosti određenog mjesta. Visoka etika tradicionalnog graditeljstva iskazana je kroz odgovornost u raspolaganju resursima mjesta na kojem se gradi – a to je čuvanje resursa i blaga transformacija energije.
“For all periods, local climate and culture has been constant generators of original ideas of vitality, and of the continuities of deep human values.” [1]
Privlačnost teritorije Cme Gore kao geografskog okvira u istraživanju ogleda se u činjenici da se duž svega 190 km u pravcu jugozapad-sjeveroistok javljaju velike i oštre razlike u tipovima pejzaža, iskazane u odgovarajučoj regionalizaciji teritorije. Veoma karakterističnu manifestaciju raznolikosti pejzaža predstavljaju teritorijalna i vertikalna zonalnost vegetacije, kao izraz izvornog bioklimatizma (nauka o “zakonitom regionalnom rasporedu vegetacije”). Regionalizaciju teritorije, proisteklu iz geomorfološke i klimatske raznolikosti, prati odgovarajuća rasprostranjenost karakterističnih tipova gradnje.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 8 stranica
  • Održivi razvoj prof. dr Svetlana Stevovic
  • Školska godina: prof. dr Svetlana Stevovic
  • Seminarski radovi, Skripte, Arhitektura
  • Srbija,  Beograd,  UNIVERZITET U BEOGRADU - Arhitektonski fakultet  

Više u Arhitektura

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari