Odlomak

1.Pojam finansijske analize

Finansijska analiza je veoma detaljno ispitivanje finansijskog i ekonomskog stanja i rezultata poslovanja nekog preduzeća. Obavlja se na osnovu finansijskih izveštaja tog subjekta: bilansa stanja, bilansa uspeha, izveštaja o novcanim tokovima, izveštaja o promenama na kapitalu, napomenama, zaključnim listovima, izvodima iz poslovnih knjiga i slično.
Finansijska analiza preduzeća obuhvata analizu prinosnog, imovinskog i finansijskog položaja preduzeća. Ona je korisna raznim učesnicima u biznisu, jer im pomaže da razumeju položaj preduzeća i donesu odgovarajuce odluke. Navodimo tipične korisnike finansijske analize i vrstu odluka koje na osnovu nje donose:
• menadžment – na osnovu analiza donosi svakodnevne odluke o korektivnim merama u vodenju finansija preduzeća;
• vlasnici – dolaze do zaključka da li preduzeće ima dobru prespektivu i da li je finansijski i top menadžment uspešan;
• poverioci – da li će njihova potraživanja biti naplaćena u roku dospeća, ili su rizična pa je potrebno tražiti čvrsta obezbedenja potraživanja;
• banke – da li da odobre kredit preduzeću i pod kojim uslovima, odnosno sa kojim obezbedenjem vraćanja kredita.

Na osnovu finanisijske analize sagledava se realna i objektivna finansijska situacija preduzeća. Finansijska analiza treba da pruži odgovore, izmedu ostalih, i na sledeća pitanja:
• koja je struktura imovine preduzeća i njegovih izvora finansiranja;
• kakva je njegova likvidnost i solventnost;
• koji je stvaran a koji optimalan obim zaliha i obrtnih sredstava;
• gde se preduzeće nalazi u pogledu uspešnosti poslovanja;
• kako menadžmet finansira investicije;
• da li preduzeće ostvaruje dovoljan iznos profita;
• kojim i kolikim poslovnim i finansijskim rizicima je izloženo;
• kakva je zaduženost i finansijska stabilnost;
• gde je prelomna tačka rentabiliteta
• da li vlasnici primaju dovoljan iznos sredstava po osnovu vlasništva i slično.

2.Etape finansijske analize

Etapa pripreme – počinje upoznavanjem sa revizorskim zaključkom i cilj je da se donese odluka o svrsihodnosti analize. Standardni revizorski zaključak je kratak dokument koji sadrži pozitivnu ocjenu revizora ili revizorske firme o vjerodostojnosti pojedinih informacija u izveštaju i njihove podudarnosti sa važećim normativnim dokumentima. Nestandardni je obimniji i sadrži dopunske informacije.
Predhodni pregled knjigovodstvenih računa – ima za cilj da se ocjene uslovi rada u obračunskom periodu, da se odrede tendencije osnovnih pokazatelja kao i kvalitativne promjene u imovinskom i fin. položaju preduzeća. Ekonomski referat i analiza obračuna je opšta ocjena rezultata privredne aktivnosti i fin. stanja preduzeća.
Detaljna analiza fin. stanja u odnosu na ekspres analizu vrši se detaljnije i u interesu različitih korisnika.

2.1. Zadaci i ciljevi finansijske analize

Finansiranje preduzeća može se ocjenjivati sa gledišta dugoročne i kratkoročne perspektive. Pod likvidnošću neke active, tj. izvora sredstava – podrazumeva se njena sposobnost da se transformiše u novčana sredstva.
Solventnost je sposobnost da se blagovremeno i u punom obimu izvrše dospele obaveze. Zadatak finansijske analize je ocena aktive i izvora njenog finansiranja i dopunskog finansiranja, ocena veličine i sastava resursa potrebnih za održavanje postignutih ekonomskih potencijala preduzeća i potvrđivanje njegove djelatnosti.
Proučavanje forme finansiranja i ispitivanje rizika koji nastaje sa datim izvorima sredstava.

2.2. Finansijski rezultat

U finansijskoj analizi razlikuju se: ekonomski efekat kao apsolutni pokazatelj koji karakteriše rezultat dijelatnosti i ekonomska efikasnost kao relevantni pokazatelj koji upoređuje efekat sa troškovima ili resursima koji su korišćeni za dobijanje tog efekta. Finansijski rezultat je razlika između finansijskog prihoda i rashoda i oni treba da se analiziraju posebno. Finansijskoj analizi treba da predhodi opštesistemska analiza, može se koristiti metod morfološke analize, koji je uspješan pri prisustvu malog broja informacija o problemu. Svi subjekti se dele u grupe i svaka se podvrgava detaljnoj analizi što omogućava i sakupljanje podataka za kasnije istraživanje.
Finansijskoj analizi je potrebna bilo koja informacija finansijskog karaktera: knjigovodstveni obračun, izveštaji finansijskih organa, itd.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari