Odlomak

Sadržaj pojma privrednog kriminaliteta nije statičan i ne može jednom definisan taj pojam da važi za sva vremena, što je i sasvim logično, s obzirom na dinamičnost i prilagodljivost privrednog kriminaliteta novonastalim društveno – ekonomskim i političkim odnosima u kojima on nalazi uslove za svoj opstanak i razvoj kroz nove pojavne oblike. U teroriji i praksi mogu se naći različita shvatanja sadržaja privrednog kriminaliteta. Definicije pojma privrednog kriminaliteta iz prethodnog perioda u mnogome se razlikuju od savremene koncepcije tog pojma, jer nijedna od njih ne određuje u potpunosti sadržaj pojma privrednog kriminaliteta s aspekta aktuelnih promjena u društveno – ekonomskom i političkom sistemu. Iz analiza prethodno navedenih mišljenja i shvatanja može se konstatovati da je sadržaj savremenog pojma privrednog kriminaliteta mnogo raznovrsniji i kompleksniji u odnosu na definiciju tog pojma u vrijeme dominantne uloge društvene svojine. Pod pojmom privrednog kriminaliteta podrazumjevaju se sva krivična djela na štetu društvene svojine. Obuhvata one vidove kriminalnog ponašanja i djelatnosti koje nastaju u ekonomskim odnosima i u vezi sa tim odnosima (privredna i vanprivredna djelatnost), a usmjereni su protiv ekonomskog sistema, bez obzira na zastupljene oblike svojine, i kao takvi su krivičnim zakonima i drugim zakonima predviđeni kao krivična djela.

OSNOVNE KARAKTERISTIKE PRIVREDNOG KRIMINALITETA

Privredni kriminalitet zadržao je sposobnost prilagođavanja novim društveno – ekonomskim odnosima i pozitivniom zakonskim propisima koji inkriminišu delikatno ponašanje u ovoj oblasti. Učinioci krivičnih djela svoju kriminalnu djelatnost usmjeravaju do margina dozvoljenog ponašanja, koristeći određene praznine nedorečenosti i česte izmjenei dopune zakonskih propisa. Za razliku od krivičnih djela opšteg kriminaliteta, gdje se uglavnom krivično djelo odmah vidno manifestuje po izvršenju, kod privrednog kriminaliteta u vrijeme izvršenja nepoznati su krivično djelo i njegov učinilac, jer se djelo u fazi izvršenja vješto prikriva i poslijedice se odmah ne manifestuju, pa se uglavnom otkrivanjem krivičnog djela otkriva i njegov učinilac.
Privredni kriminalitet ne egzistira uvjek samostalno, već i u mnogim situacijama je povezan sa drugim oblicima kriminaliteta, odnosno konkretnim krivičnim djelima iz oblasti opšteg, ekološkog, pa i političkog kriminaliteta. Izvršenjem krivičnih dela privrednog kriminaliteta narušavaju se ekonomski odnosi, dolazi do protv pravnog prisvajanja imovine u društvenoj, državnoj, privatnoj, zadružnoj i mješovitoj svojini, izbjegavanja plaćanja carinskih, poreskih, i drugih obaveza prema državi, a samim tim, i do neosnovanog bogaćenja jednog sloja ljudi što dovodi do slabljenja ekonomske moći, smanjienja društvenog proizvoda, nepoštovanja zakonitosti i slabljenja morala. Krivična dela privrednog kriminaliteta, u najvećem broju vrše odgovorna i sužbena lica, kao i privredne prestupe za koje je predvđena odgovornost i za pravno lice. U ekonomskim odnosima sa inostranstvom broj tih lica je relativno mali, s obzirom na obavezu poštojanja ovlasćenja za vršenje spoljnotrgovinskog poslovanja. Jedan dio prateće dokumentacije ostaje u pojedinim stranim zemljama, pa je tako teško dostupna organima otkrivanja1.
Privredni kriminalitet ispoljeva naštojanja ka širenju i ekspanziji na internacionalnom planu, i o tim činjenicama posebno treba voditi računa prilikom otkrivanja konkretnih krivičnih djela i obezbjeđivana dokaza.

No votes yet.
Please wait…
Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Komentari