Ispitivanje električnih instalacija niskog napona
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Seminarski radovi, Bankarstvo/Finansije, Ekonomija, Trgovina
Objavio jovana91 16. oktobar 2024. Prijavi dokument
Osnovni izvor podataka je Uprava Carine Republike Srbije, a za električnu energiju Elektromreža Srbije.
Spoljnotrgovinsko poslovanje je spoljnotrgovinski promet robe i usluga i obavljanje privrednih delatnosti stranog lica u Republici Srbiji i domaćeg lica u drugoj državi ili carinskoj teritoriji, a spoljnotrgovinski promet je promet između domaćih i stranih lica koji se obavlja na osnovu ugovora zaključenih u skladu sa domaćim propisima i međunarodnim ugovorima.
Spoljnotrgovinsko poslovanje predstavlja, komunikaciju sa spoljašnjim svetom, odnosno preko granični promet roba i usluga.
Za svaku zemlju je jako bitan momenat odnosa sa inostranstvom, kao vrlo značajan deo ekonomske aktivnosti svake zemlje. U savremenom svetu nijedna zemlja bez obzira na svoje razvojne potencijale i uslove nije sama sebi dovoljna, posebno ne u ekonomiji i ekonomskom razvoju.Zbog toga kažemo da su sve zemlje ekonomski upućene jedna na drugu, odnosno u stanju su međusobne uslovljenosti i zavisnosti.
Priroda ekonomskog života i ekonomske aktivnosti ruši sve prepreke pa čak i međudržavne granice i to i onda kada su one razdvojene političkim ili nekom drugim činiocima.Knjigovodstveno obuhvatanje realizacije robe će takođe biti različito, u zavisnosti od toga da li je roba prodata za gotovo, na čekove, ili kupcu na kredit koji će kasnije platiti. Racunovodstvo je usmereno na ispunjenje informativnih zahteva i eksternih korisnika i potreba uprave preduzeca.
Carina predstavlja obavezu uvoznika tj. Izvoznika da u momentu kada roba prelazi nacionalnu granicu, plati propisanu sumu novca u korist države. Carina predstavlja vrstu posrednog poreza koji se naplaćuje kada roba prelazi carinsku liniju. Cilj carine nije da poveća državni prihod; već zaštita domaće proizvodnje, naročito one koja tek počinje da se razvija.
Carine predstvljaju stabilan i dugoročan instrument regulisanja spoljne trgovine i zaštite domaćeg tržišta. U većini zemalja carinska tarifa se propisuje zakonom. Carinska tarifa ne može da se menja od slučaja do slučaja i prema trenutnoj potrebi kao drugi instrumenti spoljnotrgovinske politike.
Tarife mogu biti fiksne (konstantna suma po jedinici uvezene robe ili procenat cene) ili promenjive (iznos varira u zavisnosti od cene). Oporezivanjem uvoza znači da će ljudi manje kupovati, jer postaje skuplji. Namera je da umesto toga kupuju lokalne proizvode – podstičući ekonomiju zemlje. Tarife stoga pružaju podsticaj za razvoj proizvodnje i zamenu uvoza domaćim proizvodima. Tarife imaju za cilj smanjenje pritiska strane konkurencije i smanjenje trgovinskog deficita. Istorijski su opravdavane kao sredstvo za zaštitu industrije u nastanku i omogućavanje supstitucije uvoza industrijalizacijom. Tarife se takođe mogu koristiti za ispravljanje veštački niskih cena za određenu uvezenu robu, zbog „dampinga”, izvoznih subvencija ili manipulacije valutama.
Carinski sistem i carine su od ogromnog značaja za razvoj i zaštitu privrede jedne zemlje.Bez savremenih carina i carinskog sistema ne može se ostvariti ni privredni prosperitet zemlje niti njeno uključivanje u međunarodne privredne tokove.Savremena carina je u ekonomskom smislu regulator zaštite domaće privrede, a samim time stvara i uslove za privredni razvoj zemlje. Carina je potrebna svakoj zemlji i njenoj privredi bilo da je ona u razvoju, tranziciji ili je razvijena.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio Rajko89 22. novembar 2024.
Objavio Rajko89 22. novembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio prodidz1 25. novembar 2024.
Objavio djekavlada10 16. oktobar 2024.
Objavio jovana91 16. oktobar 2024.
Objavio mitrovicm993 23. jul 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.