Odlomak

Obnovljivi izvori energije
Obnovljivi izvori energije su oni koji se mogu napuniti brzo odnosno koji se ne mogu osiromašiti korišćenjem. Takvi su sunce, voda, vetar i bioenergija, s tim da sunce, voda i vetar predstavljaju trajne izvore energije. Obnovljivi izvori energije, ne uključujući hidroenergiju, daju manje od 1% ukupno potrebne energije. Taj udeo u budućnosti treba znatno povećati jer neobnovljivih izvora energije ima sve manje, a i njihov štetni uticaj sve je izraženiji u zadnjih nekoliko godina. Sa porastom broja stanovništva na planeti sve više raste i potreba za energijom. Obnovljivi izvori energije imaju pozitivne i negativne osobine.
Pozitivne osobine:
– smanjuje emisiju ugljen-dioksida (CO2) u atmosferu a samim tim se smanjuje efekat staklene bašte;
– povećanje udela obnovljivih izvora energije pomaže u poboljšanju sigurnosti dostava energije na način da smanjuje zavisnost od uvoza energetskih sirovina i električne energije;
– očekuje se da će obnovljivi izvori energije u budućnosti postati ekonomski konkurenti neobnovljivim izvorima energije.
Negativne osobine obnovljivih izvora energije su:
– eksploatacija obnovljivih izvora energije je skuplja i tehnološki zahtevnija od neobnovljivih izvora energije;
– količina dobijene energije je neuporedivo na strani neobnovljivih izvora energije;
– nemoguće ih je transportovati u prirodnom obliku osim ako ih transformišemo u elektičnu energiju.

3.1. Energija sunca
Sunce je najveći izvor energije na Zemlji. Energiju Sunca, odnosno solarnu energiju koristimo oduvek i bez nje bi opstanak na zemlji bio nemoguć. Pored neposrednog zračenja koje greje Zemljinu površinu i stvara klimatske uslove u svim pojasevima, solarno zračenje je odgovorno i za stalno obnavljanje energije vetra, morskih struja, talasa i vodnih tokova. Postupkom fotosinteze se sunčeva energija pretvara u biljnu masu koja na taj način postaje pretvorena energija u celulozu ili drugi oblik ugljenih hidrata. Dakle, korišćenjem solarne energije se ne remeti ravnoteža kruženja materije i energije u prirodi i ne donosi sa sobom zagađenje povezano s fosilnim gorivima. Solarna energija se može iskoristiti na razne načine i upotrebiti kao toplotna, električna, hemijska ili mehanička energija.
Korišćenje solarne energije na Zemlji zavisi od lokacije, godišnjeg doba, doba dana, vremenskih uslova itd. Evropa nije na vrlo pogodnom područiju za ekspolataciju, ali uprkos tome u Evropi je iskorišćenje energije sunca u porastu, zahvaljujući politikama pojedinih država koje dosta ulažu u obnovljive izvore energije, a posebno energiju sunca. Osnovni prinicpi direktnog iskorišćavanja energije sunca su: solarni kolektori (grejanje vode i prostorija), fotonaponske ćelije (direktno pretvaranje energije u električnu energiju) i fokusiranje solarne energije (upotreba u velikim energetskim postrojenjima).
Stvaranje toplotne energije se vrši pomoću solarnih kolektora koji daju toplu vodu ili topao vazduh koji se mogu koristiti za grejanje tople vode za domaćinstvo, bazene, radijatore ili podno grejanje. Danas se u zgradama toplotna energija Sunca koristi primenom pasivnih i aktivnih tehnologija. U aktivne tehnologije se svrstavaju solarni paneli i solarni kolektori, dok su pasivne tehnologije, orijentacija kuća ili objekata prilikom gradnje kako bi se poboljšala cirkulacija vazduha ili povećalo iskorišćenje sunčeve svetlosti.
Postoje dve vrste fotonaponskih sistema, samostalni i mrežni. Samostalni fotonaponski sistem (Stand-alone), je nezavisan solarni sistem koji se koristi na lokacijama gde nema elektrodistributivne mreže. Samostalni fotonaponski sistemi su idealni za sve koji imaju vikendice, kuće, ili objekte na udaljenim lokacijama ili pak žele da budu energetski nezavisni. Ovi sistemi se sastoje od solarnih panela, solarnih baterija koje skladište energiju za kasniju upotrebu. Mrežno povezani fotonaponski sistemi (Grid-tied) se kod nas nazivaju još i solarne elektrane. Za funkciosanje ovog sistema potrebna je elektrodistributivna mreža, kojoj se direktno isporučuje proizvedena električna energija.
Očigledna prednosti solarne energije je da jednom kad je oprema kupljena, korišćenje energije sunca je besplatno. Zatim solarni kolektori i paneli ne ispuštaju štetne gasove u vazduh, a njihov rad je siguran i tih. Energija se proizvodi na mestu gde se troši pa nisu potrebne dugačke žice i kablovi. Sa druge strane, nedostatak je to što sunca nema tokom celog dana, odnosno po noći. Iako se energija sunca može koristiti i tokom oblačnih dana, količina korisne toplotne ili električne energije puno je manja. Takođe oprema potrebna za korišćenje energije sunca je skupa, ali vremenom postaje jeftinija i pristupačnija.

Primer upotrebe solarne energije u Srbiji – Mlada srpska kompanija, „Stroberi enerdži“ (engl. Strawberry energy), sačinjena od studenata, izumela je prvi na svetu Javni solarni punjač za mobilne uređaje „Stroberi Drvo“, a potom ga i postavila u Obrenovcu na glavnom gradskom trgu, 2010. godine. Ovu solarnu stanicu su studenti potpuno samostalno osmislili, projektovali i konstruisali. „Stroberi Drvo“ je solarni sistem koji se trajno postavlja na javnim prostorima kako što su parkovi, trgovi, ulice i drugo. Dva solarna panela na vrhu sakupljaju Sunčevu energiju, pretvaraju je u električnu i skladište u akumulatorskim baterijama, tako da uređaj može da radi noću, kada pada kiša ili sneg. Ova usluga je za korisnike potpuno besplatna.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari