Odlomak

Otpadne materije predstavljaju product ljudskog življenja u naseljima i radnim djelatnostima. Kod pojedinačnog življenja sa kratkotrajnim zadržavanjem na istom mjestu materije koje čovjek odbacuje od sebe kao nepotrebne i nepretstavljaju veliki higjensko-ekološki problem i njihovo zbrinjavanje je jednostavno. Nasuprot tome, ogroman je higjenski značaj otpadnih materija koje stalno stvara veći broj ljudi na određenom mjestu odnosno u naselju. Ako uzmemo činjenicu da je prosječna količina čvrstog otpada koju stvori u toku jednog dana samo jedan stanovnik, oko 2,5 kg, znači da isti za godinu dana odbaci od 500-1000kg tj. do 1 tone. Stvaranje tečnog otpada zavisi od ekvivalentne potrošnje vode, atmosferskih padavina, fiziologije stanovnika, tehnoloških procesa koji se koriste i broja stanovnika u naselju. Procjenjuje se da je količina ukupnog otpadnog materijala po stanovniku na dan oko 150 kg. Pored otpada koji stvara čovjek tu je i otpad koji dolazi iz atmosfere i od biljnog i životinjskog svijeta, prisutnog u naselju.
Količina stvorenog otpada u naselju sa vremenom postaje sve veća. Tako stvorene otpadne materije nisu indiferentne već naprotiv; zagađuju vazduh smrdljivim gasovima, nosioci su infektivnog materijala i time zagađuju životnu sredinu. Higijensko otklanjanje otpadnih materija odvija se kroz tri faze: sakupljanje, odvoženje, i konačnu dispoziciju-odlaganje.
Među najteže oblike zagađenja svakako ubrajamo zagađenje voda. Potrošnja vode za razne potrebe postaje sve veća što uzrokuje i porast količina otpadnih voda.
Ovakvim trendom porasta zagađenja voda značajno se ugrožava čovjekova životna sredina.
Danas u nekim dijelovima razvijenih i nerazvijenih dijelova naselja ne postoji izgrađena kanalizacija već se odvodnja rješava individualno ispustima u cestovne jarke, a dio izvedenih kanalizacijskih sustava se uljeva direktno u vodotoke. Takvo rješenje ne zadovoljava današnje potrebe i standarde kako na području stanovanja, tako i na području zaštite voda.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 13 stranica
  • Ekologija -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Ekologija
  • Bosna i Hercegovina,  Sarajevo,  UNIVERZITET U SARAJEVU Poljoprivredno-prehrambeni fakultet  

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari