Odlomak

OSNOVNI CILJ BIZNIS PLANA

Osnovni cilj biznis plana je da pokaže opravdanost poslovne ideje vlasnika SZR “Pejčić i sin”, koja se zasniva na stavljanju u funkciju prirodnih resursa kojim ovaj region raspolaže i pokrene proizvodnju rezane građe.
Angazovanjem horizontalne sinske testere Brenta 1200htz i nabavkom kombinovane stolarske mašine, SZR “Pejčić i sin”, pokrenula bi istovremeno kako primarni tako i sekundarni proces proizvodnje i uposlila 4 radnika.
Na osnovu preliminarnih ugovora sa privatnim preduzecem “Stolar” – Pirot i drustvenim preduzecem “Ukras” – Bela Palanka i ugovorene realizacije proizvoda primarnog procesa rada, predviđen je stepen korišćenja instaliranih kapaciteta od 15.5% za prvu godinu poslovanja. Realno je očekivati da u narednih četiri godina svog poslovanja (koje se vezuje za otplatu nabavljenih mašina) SZR “Pejčić i sin”, poveća stepen korišćenja instaliranih kapaciteta za 10% na godišnjem nivou.
Očekivani prihod poslovanja obezbedio bi povraćaj uloženih sredstava u četvrtoj godini poslovanja i obezbedio prihod čime se samo potvrđuje opravdanost biznis ideje.

 

 

 

OCENA TRZIŠNE POZICIJE

Makro analiza tržišne pozicije

Do 1991. godine Jugoslavija je spadala u grupu srednje razvijenih zemalja. Raspad SFRJ pocetkom 90-tih godina, uvođenje sankcija od strane međunarodne zajednice, rat na našim prostorima, doveli su do dramatičnih promena u privredi.
Posle političkih promena krajem 2000. godine i integracije SiCG u međunarodne ekonomske tokove stvoreni su uslovi za oživljavanje privrede.
Naša zemlja poseduje 24.242 km2 pod šumom od čega je oko 50% u državnom valsništvu. Mogućnost godišnje seče šume procenjena je na 2.500.000 m3 oblovine i realno je očekivati da se primarno preradi oko 1.800.000 m3 trupaca godišnje.
Na osnovu podataka iz 2002. godine za prvih 10 meseci šumarstvo je proizvelo 1.168.330 m3 što je za 7% više nego u 2001. godini, ali znatno manje nego u godinama pre sankcija i rata kada se ta proizvodnja kretala oko 2.000.000 m3 (bruto mase na godišnjem nivou). U periodu prvih 10 meseci 2002. godine realizovano je 1.158.926 m3 sortimenata što predstavlja 99,2% ukupno proizvedenih. I pored toga u spoljno-trgovinskoj razmeni ova grana ostvarila je deficit od oko 4.200.000 USD. Posebno je nepovoljno to što je u ovom periodu povećan izvoz neprerađenih trupaca za 2.253.000 USD u odnosu na isti period 2001. godine.
Od januara do jula 2003. godine, drvna industrija je ostvarila izvoz od 71,2 miliona dolara dok je uvezena roba u vrednosti od 80,7 miliona dolara što je manje u odnosu na isti period 2002. godine, ali je deficit i dalje izražen.
Sekretar Udruženja za šumarstvo, drvnu industriju, celulozu i papir Privredne komore Srbije g-din Rašo Milić istakao je na sednici Grupacije izvoznika drvne industrije da drvna industrija ima solidnu perspektivu za unapređenje izvoza, s obzirom da na to da je nekada ostvarivala suficit od 163 mil. dolara. Po rečima g-dina Milića akcenat treba staviti na povećanje izvoza finalnih proizvoda jer se vrednost trupaca povećava za skoro sedam puta. Izvoz trupaca, po njemu, kao sirovine od strateškog značaja trebalo bi potpuno zabraniti, a izvoz građe smaniti u korist finalnih proizvoda.
Sve gore navedeno ukazuje da drvna industrija kao privredna grana ima perspektivu i da postoje valjani razlozi za ulaganje u ovu industrijsku granu. Rezana građa čiju proizvodnju SZR “Pejčić i sin” planira da osvoji predstavlja sirovinsku bazu za dalju preradu.

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari