Odlomak

Uvod

Budžet (od starofran. bougette – mala kožna torba) se uopšteno smatra kao spisak svih planiranih prihoda i rashoda. Koncept budžeta je od izuzetne važnosti u mikroekonomiji, koja upotrebljava budžetsku liniju da ilustruje razmenu između dva ili više ekonomskih dobara. Drugim rečima, budžet je organizacioni plan izražen monetarnim terminima.

Državni budžet je sumarni plan potencijalnih prihoda i rashoda vlade. U SAD-u federalni budžet donosi Ministarstvo menadžmenta i budžeta te ga podnosi Kongresu na razmatranje. Po pravilu, zakonodavna vlast (Parlament, Kongres) vrši izmene i korekcije prijedloga budžeta, te ga na kraju usvaja glasanjem. Budžet obično vredi za jednu fiskalnu godinu.

U poslednje vreme, donose se budžeti za duži vremenski period, obično za 3-5 godina, ali koji nisu toliko detaljni kao jednogodišnji budžet. U većini evropskih zemalja fiskalna godina se poklapa sa kalendarskom godinom (od 1. januara do 31. decembra), međutim u SAD-u budžet se donosi za period od 1. oktobra tekuće do 30. septembra naredne godine. Po američkim zakonima, svi niži nivoi vlasti moraju imati uravnotežen budžet, jedino federalni budžet smije iskazati deficit. U Velikoj Britaniji budžet priprema ministar finansija (Chancellor of the Exchequer), drugi najvažniji čovek u vladi, te ga podnosi parlamentu, koji ga retko menja.

U Evropskoj Uniji Prednacrt bužeta utvrđuje Evropska komisij. Prvi pretres prednacrta budžeta sprovodi Savet Evrope i uz saglasnost Parlamenta utvrđuje nacrt budžeta.
Dakle, izvršnu vlast u EU ima Evropska komisija. Evropska Unija nije država, nego je unija (zajednica) dvadeset sedam evropskih država i oformljena je pod sadašnjim imenom Ugovorom o Evropskoj uniji (više poznatim pod imenom Mastrihtski ugovor) 1992. godine.

Mada EU nije državau mnogim oblastima je definisana kao federacija (npr. u monetarnim odnosima, agrokulturi, trgovini i zaštiti životne sredine). Drigim rečima, organizacija Evropske unije se razlikuje u različitim oblastima u zavisnosti od stepena usglašenosti zemalja članica. EU je definisana kao konfederacija u socijalnoj i ekonomskoj politici, zaštiti potrošača, unutrašnjoj politici, a kao međunarodna organizacija u spoljnoj politici. Glavna oblast na kojoj EU počiva je jedinstveno tržište koje se bazira na carinskoj uniji, jedinstvenoj moneti (usvojenoj od strane 12 članica), zajedničkoj agrokulturnoj politici i zajedničkoj politici u sferi ribarstva.

Aktivnosti Evropske Unije su brojne i raznovrsne a finansiraju se iz budžeta i to uglavnom doprinosima zemalja članica, mada EU ima i vlastite izvore prihoda.

U ovom radu biće prezentovani načela i struktura budžeta Evropske Unije, te procedura donošenja i problemi sa budžetom Evropske Unije. Prezentiran je i Budžet EU i Finansiranje budžeta Evropske Unije za tekuću (2013.) godinu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari