Istorija granične policije u Srbiji
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Veterina
Objavio KristijanGrej 25. jun 2012. Prijavi dokument
FIZIOLOGIJA GRAVIDITETA
Graviditet je stanje u kojem se u materici sisara razvija jedan ili više plodova . Graviditet započinje implantacijom oplođene jajne ćelije u materici i završava se istiskivanjem zrelog ploda na vreme , porođajem ili nezrelog prevremeno , pobačajem .
U toku graviditeta u životinjskom organizmu dolazi do promena izazvanih samim graviditetom. Graviditet je fiziološko stanje koje ipak opterećuje organizam majke .
Posle oplođenja prestaje ovulaciona aktivnost jajnika i nastaje aciklija , estrus izostaje i javlja se tek posle porođaja . Estrus može da izostane i kod negravidnih jedinki , a kod gravidnih jedinki je prava retkost .
Metabolizam gravidnih jedinki je povećan , povećan je apetit. Iskorišćavanje hrane je povećano i životinje se ugoje u prvoj polovini graviditeta , stvarajući masne rezerve .U drugoj polovini graviditeta fetus treba mnogo više hranljivih materija što ide na štetu majčinog organizma , koji tada obično slabi .
Disanje životinja u drugoj polovini graviditeta je otežano i sporije , jer gravidna materica pritiska dijafragmu . Kostoabdominalni tip disanja menja se u kostalni . Srčani rad gravidnih životinja je pojačan . Širenje krvnih sudova u područiju gravidne materice ima za posledicu promene u krvnoj cirkulaciji. Krv se u drugoj polovini graviditeta menja u sastavu i postaje siromašna mineralnim materijama .
U drugoj polovini graviditeta obim trbuha gravidnih životinja se povećava i menja se oblik . Kod pasa abdomen je uglavnom ravnomerno povećan , proširen i često se tako jako spušta da mlečna žlezda dodiruje tlo. Graviditet izaziva promene na mlečnoj žlezdi , a te promene kod kuja najizraženije su u drugoj polovini graviditeta .
Graviditet ima uticaja i na promene psihičkog stanja životinje . Kuje se kreću opreznije , mirnije su , uzimaju više hrane , brzo se umaraju . U mokraći gravidnih kuja mogu se pronaći belančevine .
Hormoni imaju važnu ulogu u toku celog graviditeta , od momenta ovulacije i oplodnje do porođaja . Osnovna uloga u regulisanju graviditeta pripada hormonima hipofize , jajnika i placente .
U prvim satima od oplodnje embrion obrazuje tzv. faktor ranog graviditeta , imunodepresivni faktor koji ga štiti od imunološkog sistema majke . Embrion signalizira majci o svojoj prisutnosti u materici . Neposredno po dospeću u matericu i pre implantacije , embrion stvara antiluteolitičke supstance koje produžavaju život žutom telu i sprečavaju normalno luteolitičko dejstvo materice . Povećana je sekrecija hipofiznih gonadotropnih hormona – luteotropin LH , a kasnije se uključuje i placentni , hormonski luteotropin . Sam embrion sintetiče luteotropin i sprečava sekreciju prostaglandina PGFα koji je luteolizin .
Progesteron je jako bitan za održavanje graviditeta kod svih životinjskih vrsta . Kod kuja se stvara u jajnicima i to u znatno većim količinama nego bilo koji steroid .
Nadbubražne žlezde kod gravidnih životinja mogu postati aktivnije i povećati se , i imaju sposobnost sinteze velike količine polnih steroida ( estrogene , progestragene , androgene ) .
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio prodidz1 25. novembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio MimaBJ24 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio andjadja 08. april 2023.
Objavio mivanica84 03. avgust 2022.
Objavio studenti.rs 05. maj 2021.
Komentari
You must be logged in to post a comment.