Odlomak

 

Održivi razvoj je skladan odnos ekologije i privrede, kako bi se prirodno bogatstvo naše planete sačuvalo za buduće naraštaje.

Moze se reći da održivi razvoj predstavlja generalno usmerenje, težnju da se stvori bolji svet, balansirajući tri komponente: socijalne, ekonomske i faktore životne sredine, koje ujedno čine i oslonce održivog razovoja, a koji bi trebalo da budu od podjednako značajani i važni kako u državi tako i u društvu i međusobno povezani.
Tokom poslednjih decenija koncept održivog razvoja postao je prihvaćen kao način da se živi u harmoniji sa životnom sredinom i definisan je kao:
“Održivi razvoj je razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnjice, a istovremeno ne ugrožava mogućnost budućih genaracija da zadovolje svoje potrebe.” od strane Svetske komisije za životnu sredinu i razvoj.

Usled povećanja siromaštva, uništavanja prirodnih resursa, zagađivanja sa negativnim efektima po zdravlje ljudi, suprotno održivom je neodrživi razvoj. Primera radi, to je seča šuma bez planskog obnavljanja, eksploatacija mineralnih voda, rudnih bogatstava i dr., bez odgovornosti za budućnost.
Takođe, korišćenje zagađivaća štetnih po zdravlje ljudi i po životnu sredinu, korišćenje pesticida (zagađuje se i zemljište a hrana koja iako lepo izgleda gubi svoje karakteristike, odnosno može doći do trovanja) i globalni problem – sve više automobila je u upotrebi, velika koncentracija ugljen-dioksida iz izduvnih gasova utiču na efekat staklene bašte i tako predstavljaju globalnu opasnost za sve stanovnike naše planete.

I ODRŽIVI RAZVOJ

Strategija održivog razvoja predstavlja osnovni strateški dokument koji definiše optimalne razvojne pravce lokalnog područja uzimajući u obzir obeležja, prednosti i ograničenja područja i okruženja.

Njegova važnost proizilazi iz činjenice da kreira ukupan razvoj na principima održivosti, optimalne iskorišćenosti resursa (finansijskih sredstava, ljudskog kadra, prirodnih i drugih resursa), postizanje razvojnih ciljeva i zadovoljstvo stanovnika.
Strategija održivog razvoja omogućava jedinicama lokalne samouprave planiranje, sprovođenje, u periodu od 5 godina, potencijalnim investitorima daje uvid u strategiju zajednice u koju žele ulagati, dok je za donatore osnovni dokument na osnovu kog odlučuju o raspodeli bespovratnih sredstava.
Prilikom izrade Strategije održivog razvoja važno je poštovati određena načela i definisati sadraj koji će u njemu biti obrađen, pri tom uzmajući u obzir sve bitne aspekte i faktore razvoja kao što su: klimatske promene, obnovljivi izvori energije, energetska efikasnost i konzervacija, korporativna odgovornost, efekti zagađenja životne sredine na ljudsko zdravlje, vodosnabdevanje, bezbednost od biotehnologija (genetski modifikovani organizmi), održiva potrošnja, rasprostiranje bolesti kod ljudske populacije, razlike između bogatih i siromašnih, biološka raznovrsnost, bezbednost od hemikalija, bezbednost od nanotehnologija i zaštita ekosistema okeana.

Ciljevi strategije održivog razvoja su:
– socijalni napredak koji priznaje potrebe svakoga (pristupačnost sela i kvalitet života na selu, postizanje univerzalng osnovnog obrazovanja, jednakost polova, smanjenje smrtnosti kod dece, poboljšanje zdravlja kod majki, borba protiv HIV/SIDA-e, malarije i drugih oboljenja)
– efikasna zaštita životne sredine (obrazovanje ekološke održivosti)
– odgovorno korišćenje prirodnih resursa,
– održavanje stabilnog ekonomskog rasta i zapošljavanje (iskorenjivanje ekstremnog siromaštva i gladi)
– stvaranje globalnog partnerstva za razvoj i dr.

Kao indikatori održivog razvoja navode se najčešće:

– emisije gasova sa efektom staklene bašte,
– rast globalne temperature,
– rast nivoa mora,
– smanjenje rezervi fosilnih goriva, energija iz obnovljivih izvora,
– koncentracije trajnih organskih zagađujućih materija,

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari