Odlomak

Ekonomija blagostanja je grana ekonomske teorije koja proučava djelovanje ekonomske. politike na dobrobit svih pripadnika društva. Začetnik ekonimije blagostanja je engleski ekonomist A. C. Pigou, a razvila se tijekom XX. Vjeka, doprinosima mnogih vodećih ekonomista. Teorijska je osnovica djelatnosti suvrene socijalne države u razvijenim zemljama. Preraspodjela dohodaka počiva na načelu da određen iznos dodatnog dohotka znači puno više siromašnome nego bogatom čovjeku. Zbog toga preraspodjela povećava ukupno zadovoljstvo. Daljnje je načelo da su povoljne sve promjene koje čine da je nekima bolje ako zbog njih nije nikome drugome lošije. Smatra se da je neka ekonomska promjena povoljna za ukupno blagostanje i ako oni koji njome dobivaju mogu kompenzirati one koji njome gube a da im još uvijek bude bolje. Načela ekonomije blagostanja primjenjuju se, osim u pitanjima preraspodjele, i kod mnogih drugih pitanja, npr. u vezi sa javnim dobrima i uopće u analizi društvenih troškova i koristi raznih aktivnosti u kojima postoje ekstremalije. Sva su pitanja ekonomije blagostanja prožeta vrijednosnim sudovima, pa se nju smatra pretežno normativnom ekonomijom.

Fundamentalne teoreme ekonomije blagostanja su dvije osnovne teoreme grane ekonomske teorije koja se zove ekonimija blagostanja. Ubrajaju se u najbitnije rezultate ekonomske nauke i među najznačajnija dostignuća čovječanstva. One imaju duboke implikacije na određivanje načina alokacije resursa. Centralni ekonomski problem, prema trenutno dominantnoj neoklasičnoj školi mišljenja, jeste dostizanje efikasne alokacije resursa. Efikasnost se shvata u smislu Pareto optimalnosti.
Pareto optimalnost je dostignuta kada ne postoji način da se rearanžira proizvodnja ili realociraju dobra tako da se jednom učesniku razmene popravi položaj, a da se istovremeno drugom položaj ne pogorša. Drugim rečima, efikasnost se može povećavati sve dok je moguće nekome popravljati položaj, a da se nikom drugom položaj ne pokvari.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 11 stranica
  • Mikroekonomija -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Ekonomija
  • Srbija,  Aranđelovac,  Visoka tehnološka škola strukovnih studija u Aranđelovcu  

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari