Odlomak

1. UVOD

Direktne strane investicije predstavljaju ulaganja rezidenata u inostranstvu i nerezidenata u Republici u pravno lice sa ciljem da se ukljuci u upravljanje poslovima tog pravnog lica u koje i investira.
To ulaganje se iskazuje kroz osnivanje pravnog lica, ogranka ili njegovog predstavnistva, kupovina udela nekog pravnog lica ili njegovih akcija, dokapitalizacija nekog pravnog lica kao i svako drugo ulaganje kojim ulagac stice najmanje 10%.
Finansiranje – placanje, i prenos kapitala po osnovu direktnih stranih investicija vrsi se slobodno, u skladu sa Zakonom o spoljnotrgovinskom poslovanju.
Strano ulaganje mora biti registrovano kod Agencija za privredne registre.
Ulozi stranih ulagaca mogu biti u stranoj valuti, stvarima, pravima intrelektualne svojine, hartijama od vrednosti I drugim imovinskim pravima, s tim sto nenovcani ulozi moraju biti izrazeni u novcu.
Svaki strani ulagac ima garantovana prava koja su: sloboda stranog ulaganja, nacionalni tretman, pravna sigurnost, konverzija i sloboda placanja, pravo na vodjenje poslovnih knjiga, izrada finansijskih izvestaja i revizija, pravo na transfer dobiti i imovine, povoljniji tretman ukoliko je to propisima dozvoljeno.
Zakonom o direktnim stranim ulaganjima u poglavlju “Posebna pravila”, date su sledece odredbe:
Zastita zivotne sredine, pravo manjinskog ucesca u posebnim oblastima i podrucjima (proizvodnja i promet oruzja, u posebnim zonama, pogranicnim podrucjima i slicno.), a takodje se regulisu i sledeca pitanja: uvodjenje i poslovanje jedinstvenog saltera za strana ulaganja u opstinama i gradovima (Investment one-stop shop) i uvodjenje i poslovanje jedinstvenog saltera za ulaganja u opstem interesu uz formiranje projektnih timova.
Svako ulaganje bilo da je ono od strane stranih ulagaca ili domacih snosi svoj rizik.
Rizik zemlje za strana ulaganja ili country risk predstavlja rizik ulaganja stranog kapitala u odredjenu zemlju. Takav rizik je pracen politickim ili ekonomskim dogadjajima u odredjenoj zemlji, pa se tako i analiza country risk-a uglavnom sastoji od procene politickih i ekonomskih faktora zemlje korisnika kredita koji mogu da ometaju redovno izmirenje glavnice i kamate.
2. OBLICI STRANIH ULAGANJA
Veliki značaj za privredni rast i razvoj zemalja u razvoju i zemalja u tranziciji imaju strana ulaganja. Dosadašnja iskustva pokazuju da su strana ulaganja igrala značajnu ulogu u strukturnim promenama proizvodnje i izvoza u zemljama korisnicama ovih sredstava. Za zemlje koje imaju otežan pristup međunarodnom tržištu kapitala strana ulaganja predstavljaju „ventil“ za angažovanje inostranih sredstava.
Osnovni vidovi stranih ulaganja su: strane direktne investicije (foreign direct investments – FDI), različiti oblici zajedničkih ulaganja (joint ventures), portfolio investicije, ulaganje sredstava u vezi sa privatizacijom (nova ulaganja i preuzimanje vlasništva nad preduzećima kao i razmena spoljnog duga za ulog – debt equality swaps), kao i koncesije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari