Odlomak

UVOD

Immanuel Kant bio je njemački filozof koji je izmeđuostalog tvrdio da znanje stječemo iskustvom i razumijevanjem. Kant kroz svoja djela iluzorno ukazuje na apsolutno dobro i upućuje na kritike naprosto praktičkog uma uopće.

Tema mog rada jeste „Kritika praktičkog“ uma koju je Kant podijelio na dva dijela, prvu, koja se odnosi na elementarnu nauku čistog praktičkog uma, te drugu metodologiju praktičkog uma. Nauku dijeli na analitiku i dijalektiku čistog i praktičkog uma. Nešto više o samom konceptu rada napisat ću u „Metodologiji rada“, a onda preći na ideju Kritike praktičkog uma.

METODOLOGIJA RADA

Kantova etika je jedna od najzastupljenijih tema u filozofskim raspravama i uprkos tome što Kant sam navodi kako se on tek bavi formulisanjem nekih pojmova i eksplikacijom njihovih značenja, tema i dan danas je vrlo aktuelna.

Knjiga u kojoj se Kant najviše posvetio pitanjima poput kategoričkog i hipotetičkog imperativa jeste „Kritika praktičkog uma“ u kojoj pokušava prikazati zakonitosti moralne prakse kao proizvod čistog uma a te prakse bivaju podržane i na primjeru. Kroz svoj rad pokušat ću prikazati i objasniti pojedine njegove postulate u djelu „Kritika praktičkog uma“ gdje na eksplicitan način ukazuje na apsolutno dobro.

Um, u mediju slobode, treba kao neapriorni zadatak nametnuti sam sebi kategorički imperativ. Čovjek mora djelovati i treba djelovati po imperativima. Odnosno, ovaj rad će ispratiti osnovne postulate koji potvrđuju ovu teoriju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Filozofija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari