Odlomak

SUBJEKTI IMOVINSKOPRAVNOG ODNOSA

  • POJAM SUBJEKTA:subjekti imovinskog odnosa su imaoci pravne sposobnosti, ova spos se priznaje fizičkim i pravnim licima da bi mogli učestvovati u pravnim poslovima.
  • FIZIČKA LICA: je svaki živ čovek, ljudsko biće bez obzira na zdravstveno stanje.
  • PRAVNA SPOSOBNOST FIZIČKIH LICA: je mogućnost subjekta da ima prava i obaveze.(da ima apsolutno pravopravo svojine, zaloge)
  • STICANJE PRAVNE SPOSOBNOSTI:pravnu sposobnost stiče lice koje je živo rođene, a prestaje smrću.
  • PRESTANAK PRAVNE SPOSOBNOSTI: FAKTIČKA(telesna) I CIVILNA SMRT je gubitak pravne sposobnosti pre faktičke smrti jednog lica. Dejstvo faktičke smrti ima i proglašenje nestalog lica za umrlo.
  • KOMORIJENTI: commori umreti zajedno sa nekim…trenutak smrti neizvestan dva ili više lica koja su bila u istoj smrtnoj opasnosti. .smrću fizičkog lica ili proglašenjem za umrlo prestaje njegov pravni subjektivitet.
  • POSLOVNA SPOSOBNOST FIZIČKIH LICA: je mogućnost fizičkog lica da samo svojom voljom zasniva, menja i gasi prava i obaveze, npr.testamentalna sposobnost, radna sposobnost… PRETPOSTAVKE ZA STICANJE POSLOVNE SPOSOBNOSTI: fiz. lice stiče potpunu poslovnu sposobnost kad postane punoletno(18g), zaključnjem braka i po dozvoli suda sa navršenih 16g. Potpuno poslovno nesposobno lice je lice koje nije navršilo 14 godina života ili punoletno lice nad kojim je produženo roditeljsko staranje(zbog bolesti, smetnje u psihofiz razvoju). Sud može dozvoliti sticanje potpune poslovne sposobnosti 1. da je lice navršilo 16 godina, 2.da je postalo roditelj,3. da je telesno i društevno sazreo
  • DELIKTNA SPOSOBNOST FIZIČKOG LICA: je mogućnost fizičkog lica da odgovara za prouzrokovanu štetu, stiče je sa navršenih 14g.života.
  • ATRIBUTI FIZIČKIH LICA: ime, prebivalište i boravište i državljanstvo. LIČNO IME: je naziv fizičkog lica na osnovu koga se bliže konkretizuje i ono je neprenosivo. Stiče se upisom u matične knjige rođenih i deluje prema trećim licima, odrđiju ga roditelji. DRŽAVLJANSTVO:je javnopravni odnos između suverene države i pojednica, na osnovu koga on ima odrđene obaveze i prava prema državi. Stiče se 1.poreklom 2. rođenjem u R. Srbiji,3. prijemom 4. po međunar. Ugovoru. PREBIVALIŠTE: je mesto u koje se određeno lice nastani da u njemu stalno živi. Boravište je mesto u kome se jedno lice privremeno zadržava, bez namere da tu trajno ostane.
  • PRAVNA LICA, pojam PL je organizacija ili grupa ljudi koju pravo smatra kao celinu i koje ima prava i obaveze koja se razlikuju od prava i obaveza pojedinaca koji ga sastavljaju. Prosta ličnost čovek- složena ličnost pravno lice
  • ORGANIZACIJE SA SVOJSTVOM PRAVNOG LICA: status pravnog lica stiču organizacije koje: imaju imovinu, nisu zabranjene, pravni sistem im priznaje da mogu biti imaoci prava i obaveza.
  • PRAVNO LICE I NJEGOVI OSNIVAČI I UČESNICI:prava i obeveze društva nisu prava i obaveze njegovih osnivača i učesnika
  • FUNKCIJA PRAVNOG LICA : potpunije ostvarenje trajnijeg postavljenog cilja, pogodnije obavljanje pravnog prometa i veća zaštita poverilaca.
  • PODELE PRAVNIH LICA: udruženja i ustanove, profitna i neprofitna, jednosvojinska i mešovita. UDRUŽENJE je organizacija određenog broja fizičkih lica-članova, koji ga čine radi postizanja dozvoljenog cilja. USTANOVA:je manje vezana za fizička lica i postoji nezavisno od njih. Ona u svom sastavu ima učesnike koji nemogu svojom voljom uticati na promenu cilja ili prestanak. Dele se na ZADUŽBINE I DRUGE USTANOVE.

Zadužbina je pravno lice koje se zasniva na imovini koju je osnivačodredio da služi postizanju opštekorisnih ciljeva. KORPORACIJA I LIČNA UDRUŽENJA. Korp. Je organizacija dva ili više fiz. lica koja nisu međusobno ani sa udruženjem čvrsto vezana, a što se utvrđuje ugovorom njenih članova ili statutom. LIČNO UDRUŽENJE: odlikuje se čvrstom vezom izmežu članova međusobno i udruženja i njegovih članova.

  • VIŠEČLANA I JEDNOČLANA UDRUŽENJA: mogu osnovati najmanje dva osnivača, ili izuzetak ako je određeno da ima određeni broj članova ili veći broj jednočlan se sastoji iz jednog člana koje ima prava i obeveze.
  • PROFITNA I NEPROFITNA PRAVNA LICA: Profitno pr lic je ono koje obevlja delsatnost radi sticanja dobiti, a to su O.D., K.D itd, neprofitno pravno lice prvestveno obavlja delatnost radipostizanja nekih drugih ciljeva a ne dobiti.
  • OSNOVNA OBELEŽJA PRAVNOG LICA: organizacija ima svojstvo pravnog lica samo ako ima sledeća osnovna obeležja: 1 da je uređena pravilima (osnivačkim aktom-naziv, sedištei organi pravnog lica), 2. da ima organe ( organ pravnog lica su fizička lica čije izjave volje direktno proizvode dejstvo za pravno lice), 3. da teži ostvarenju dozvoljenog cilja ( nemože se registrovati u registru ako su ciljevi protivni javnom poredku, rpinudnim propisima itd), 4. da ima imovinu (500e d.o.o., zatv.a.d najmanje 10000 e, ako je imovina utrošena prestaje sa radom), 5. da se može identifikovati u pravnom prometu ( ime, državljanstvo i sedište pravnog lica) 6. da je postalo subjekt prava i steklo pravnu poslovnu i deliktnu sposobnost. IME PRAVNOG LICA: ime neprofitnog pravnog lica je naziv, dok profitnog je poslovno ime SEDIŠTE PRAVNOG LICA: je mesto za koje se pretpostavlja da se u njemu pravno lice nalazi, mesto odakle upravlja poslovanjem pravnog lica. DRŽAVLJANSTVO PRAVNOG LICA je njegova veza sa državom, određuje se na osnovu sedišta.
  • POSTANAK PRAVNOG LICA KAO SUBJEKTA PRAVA sistem autopriznanja(država je samim svojim postojanjem pravno lice, nema joj ko priznati status. Sistema koncesije (odobreja) organizacija postaje pravno lice na osnovu diskrecione ocene (odobrenja) državnog organa. normativnom sistemu (sistemu utvrđivanaj).

PRAVNA, POSLOVNA I DELIKTNA SPOSOBNOST PRAVNOG LICA:

  1. PRAVNA SPOSOBNOST PRAVNIH LICA :Mogućnost pravnog lica da ima prava i obaveze je pravna sposobnost i ona su posebna tj specijalna u odnosu na opštu sposobnost fizičkih lica.
  2. POSLOVNA SPOSOBNOST PRAVNOG LICA: je sposobnost da izjavama volje svojih organa(fiz lica) koje dejstvuju prema tom licu, zasniva, menja i gasi prava i obaveze, tj pravne poslove.
  3. DELIKTNA SPOSOBNOST PRAVNIH LICA: je mogućnost pravnog lica da odgovara za prouzrokovanu štetu

PRIRODA PRAVNIH STVARI:

  1. RIMSKO PRAVO : je poznavalo privatna udruženja (universitas) TEORIJA FUNKCIJE: izraz pravno lice je samo pravni pojam tako da se skup fiz lica putem funkcije smatra jednim licem.
  2. TEORIJA ORGANIZMA smatra da subjekt prava ne mora biti ljudsko biće.
  3. TEORIJA PRAVNOG LICA KAO REALNOSTI. Ističu da pravno lice ima realan život. JERINGOVA TEORIJA TEORIJA ZAGRADE: I TEORIJA VLASNIŠTVA (smatraju da samo ljudska bića mogu imati prava).

 

 

IMOVINSKOPRAVNI ODNOS
POJAM IPO je odnos između titulara subjektivnog imovinskog prava i lica prema kojima su uperena ta ovlašćenja, odnosno obeveznih lica. PRAVA I obevze pravnih subjekata i imovprav odnosu su: stvari, radnji, intelektualnih dobara i dobara ličnosti. I odnos može postojati samo između lica a ne između lica i stvari.

 

 

ČINJENICE I IMOVINSKO PRAVNI ODNOS
POJAM ČINJENICA od koje zavisi nastanak promena ili prestanak subjektivnog imovinskog prava. Suprotno pravnim činj su nepravne činjenice.
VRSTE PRAVNIH ČINJENICA
POJAM PRIRODNIH DOGAĐAJA I RADNJI: dele se na unutrašnje i spoljašnje i podela na prirodne događaje( nastaju delovanjem prirodnih zakona, bez volje čoveka, rast rođenje, protek vremena itd) i radnje (je ostvarivanje volje čoveka u spoljnjem svetu a koja podrazumeva izbor …radnje se dele na dozvoljene( spontane i voljne) i nedozvoljene
PRETPOSTAVKE I FUNKCIJE
PRETPOSTAVKE (oborive i neoborive) oborive dopuštaju mogućnost da se odgov dokazima utvrdi suprotno, neoborive isključuju mogućnost dokazivanja postojanja suprotnog ….FUNKCIJA je činjenica koja u stvarnosti nepostoji
VIŠA SILA I SLUČAJ: u rimskom pravu je neizvesna okolnost koje se nije mogla predvideti, a kada se mogla predvideti nije se mogla sprečiti POJAM VIŠE SILE I SLUČAJA: viša sila je nesavladiv događaj u objektivnom apsolutnom smislu. Ona je nepredvidiv i neobičan događaj. Slučaj je nepredvidiv događaj koji bi se da se mogao predvideti mogao otkloniti. Rešenja zakona o oblig odnosima razlikuje silu i slučaj. DEJSTVO VIŠE SILE I SLUČAJA u imovinskom pravu viša sila i slučaj deluju na građanskopravnu odgovornost.(ugovornu i deliktnu)

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari