Odlomak

1. UVOD

Tema mog seminarskog rada su grafičke kartice. Grafička kartica jedeo računara, tj podsistem koji služi za prikazivanje slike na ekranu računara. Svaka kartica na sebi ima procesor, takodje može imati jedan ili vise izlaza. Većina današnjih kartica ima 3 izlaza a to su DVI za LCD, VGA za običan CRT ekran, TV izlaz.
1
2. GRAFIČKA KARTICA
2.1. Šta je grafička kartica?
Uz monitor, grafička kartica je najvažnija komponenta koja odlučuje koliko kvalitetnu sliku ćete imati na vašem monitoru. Grafička kartica može biti integrisana na matičnoj ploči u obliku čipa, ili dolazi kao poseban deo u obliku kartice. Kvalitet grafičke kartice zavisi od vrste grafičkog procesora i takta na kome on radi, kao i o vrsti, brzini i količini memorije.
Danas je tržište podeljeno između dva najveća proizvođača. To su ATI i nVidia. ATI je poznat po svojoj Radeon seriji a nVidia po GeForce seriji.
Grafička kartica može imati jedan ili više izlaza. VGA je izlaz za CRT i LCD monitore, DVI je za LCD monitore a TV (OUT), za TV.Bolje grafičke kartice umesto TV izlaza imaju VIVO (Video IN/Video OUT).
U zavisnosti od interfejsa Vaše matične ploče, zavisi i koju grafičku karticu možete staviti u računar Grafičke kartice koje se spajaju na matičnu ploču dolaze u nekoliko standarda i ona zavisi od magistrale koju koristi. Prve VGA kartice koristile su ISA magistralu koja je radila na 8 MHz. Sledeći korak je bila 32-bitna magistrala VLB koja je radila na 33–50 MHz, a nju je ubrzo zamenio PCI, sličnih karakteristika, samo s mogućnošću upravljanja magistralom. PCI je omogućio dobre performanse grafičkog sistema, ali razvoj novog softvera u svim sferama zahtevao još brži protok podataka, pa je došla na red 64-bitna magistrala AGP, koja radi na 66 MHz. Osim toga, AGP može za svoje potrebe da rezerviše i deo sistemske memorije, i to takođe doprinosi boljim performansama. Standard AGP je nekoliko puta ubrzavan, pa je bilo kartica brzine 2x, 4x i poslednjih 8x. Nakon AGP-a, ponovo je došao PCI, ali u izmenjenoj varijanti pod imenom PCI Express (PCI-E), koji izražen u jedinicama referentne brzine AGP magistrale, ima brzinu 16x.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari