Cross Site Scripting
Objavio Buba82 23. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Informacione tehnologije
Objavio studenti.rs 28. decembar 2015. Prijavi dokument
1. Uvod
Monitor je vazan deo PC računara jer se preko njega i tastature vrsi komunikacija korisnika sa računarom. On daje uvid korisniku šta računar radi. Kada korisnik unosi podatke , oni se prikazuju na ekranu. Isto tako,rezultati rada računara ,kao i eventualne programske poruke prikazuju se na monitoru.
Monitor moze biti monoton ili u boji. Značajni parametri za izbor monitora su veličina ekrana i rezolucija. Velicina ekrana meri se po dijagonali i izrazava se u inčim.
Monitor je najzastuoljeniji izlazni uređaj. Dve najčešće vrste monitora su katodni i LCD monitori. Monitor se sastoji iz ekrana(screen) koji sluzi za orikazivanje slike,prateće elektronike i kućišta. Povezan je sa monitorom preko video adaptera,posebnog hardvera,koji se nalazi u kućištu računara. Pre prikazivanja slike na ekranu,elementi slike se prvo formiraju u video memoriji,posebnom delu RAM-a za rad sa monitorima. Video adapter je često zasebna celina i tada se naziva video ili grafička kartica.
Monitor omogućava da se na ekranu učine vidljivim podaci koji se u računaru nalaze u binarizovanom obliku. Ti podaci mogu biti tekst,crtez ili fotografija. Zbog značaja monitora, za obezbeđivanje dobrih radnih uslova posvećena mu je malo veća paznja. Osnovni element monitora je katodna cev.
2. Podela monitora prema korišćenoj tehnologiji
Monitori se mogu klasifikovati na više načina,koji su međusobno nezavisni i ne isključuju jedan drugi. Jedna od podela je prema korišćenoj tehnologiji na :
1. CRT (Cathode Ray Tube) – monitore sa katodnom cevi
2. LCD (Liquid Crystal Display) – monitore sa tečnim kristalom
3. LED (Light Emitting Diode) – monitore sa svetlosnim diodama
4. GPD (Gas Plasma Display) – monitore sa gasnom plazmom
2.1. Monitori sa katodnom cevi (CRT monitori )
Monitori sa katodnom cevi (engl. CRT Monitor) koriste katodnu cev koju je pronašao Karl Ferdinand Braun. Ovaj način prikazivanja se koristi u većini današnjih monitora, kao što se katodna cev koristi i u televizorima, osciloskopima i drugim uređajima. Karakteriše ih velika težina, veliko zauzimanje prostora kao i visoka potrošnja električne energije, ali zato imaju veoma dobar kvalitet i oštrinu slike.
CRT monitor
CRT monitor radi na principu katodne cevi. Unutar katodne cevi, katoda je zagrejana metalna nit koja se nalazi u vakumskoj staklenoj cevi. Katodno zračenje je ustvari tok elektrona koji stvara elektronski top. Elektroni su negativni i emitovani sa katode, dok je anoda pozitivna što privlači elektrone koji su pažljivo usmereni prema usmerivaču koji ih pomoću magnetnog ili električnog polja u snopovima skreće ka anodi i ekranu. Ekran je prekriven fosfornim materijalom koji svetli ako je “pogođen” elektronom. Fosforni sloj se sastoji od crvenih, zelenih i plavih zona pomoću kojih se dobijaju osnovne boje i na taj način se dobija slika na ekranu. Ima nekoliko vrsta filtriranja slike, tri tehnička rešenja su najpoznatija: Maska (Shadow-mask), Roštilj (Aperture-grill) i Maska sa prorezima (Slot-mask) pomoću kojih se dobija konačna slika koju vidimo.
Objavio Buba82 23. septembar 2024.
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio slobce 14. oktobar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.