Odlomak

Ruski klasici iz perioda kasnog romantizma i realizma smatraju se jednim od najvećih ostvarenja u historiji književnosti. Najpoznatiji period ruske književnosti je, zasigurno, XIX stoljeće. U njemu se pojavljuju književni velikani kao Aleksandar Sergejevič Puškin, Nikolaj Vasiljevič Gogolj, Lav Nikolajevič Tolstoj i mnogi drugi.

Tada se, između ostalog, pojavljuje i Fjodor Mihajlovič Dostojevski, veliki ruski pisac i mislilac koji tačno i nemilosrdno opisuje najmračnije aspekte ljudske suštine. Svijet Dostojevskog je uneređen i prikazuje krajnje ekstremitete ljudskog ponašanja.

Ako ste ikad poznavali osobu koja je oličenje dobrote, osjećajnosti i empatije vrlo vjerovatno ste primijetili i odnos drugih prema toj osobi. Takve osobe uglavnom nose nadimke poput dobrica, slabić i slično. Likovi u romanu Dostojevskog takvog su lika smatrali idiotom, a i cijeli roman ironično nosi taj naslov.

Dostojevski je u ovom romanu pokušao naslikati idealnu osobu netaknutu civilizacijom. Apsolutno divno biće, čovjek čija dobrota nije od ovog svijeta postaje „društveni idiot“.

Pisac je htio da roman sadrži realne priče, i pisao je ne razmišljajući kako će se sve završiti. To nije bilo nimalo lako. „Vrtjelo mi se u glavi od toga. Pravo je čudo da nisam poludio.“ – pisao je Dostojevski u pismu svome prijatelju.

U ovom djelu oslikano je realno rusko društvo u XIX stoljeću. Svojim radom želim analizirati čitavo društvo i opisati odnos kneza Miškina prema njima, te njihov pristup knezu Miškinu. I na kraju svega toga odgovoriti na pitanje: „Ko je tu, ustvari, idiot ?

Da li nam Dostojevski pokušava poručiti da budemo loše osobe? Da ništa dobro neće proizaći iz naše dobrote? Naravno da ne! Svi mi koji smo se bezbroj puta oduševili a i šokirali čitajući o knezu Miškinu možemo se osvrnuti oko sebe i pronaći sve one „idiote“ koji to nisu. Možemo čak biti i ponosni ako nas ubrajaju u ovu skupinu jer to znači da vjerovatno radimo nešto dobro. U društvu punom prevaranata, pokvarenih i zlih ljudi čast je biti „idiot“ !

No votes yet.
Please wait…
Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Komentari