Odlomak

 

​ODREĐIVANJE TERMINA – U Sloveniji se ova disciplina izučava pod nazivom „Korporacijsko pravo“, u Hrvatskoj pod nazivom „Pravo društava“, u Engleskoj pod nazivom „Kompanijsko pravo, u SAD „Korporacijsko pravo“.
– Pravo društava je preširok termin i obuhvata i sve forme građanskih društava.
– Kompanijsko i korporacijsko pravo u osnovi imaju isto značenje, osim što se prvi termin koristi u engleskoj, a drugi u americkoj pravnoj tradiciji.
​Ključni argument protiv termina „kompanijsko pravo“ je taj da se njime predmet ove grane prava sužava samo na forme organizovanja sa pravnim subjektivitetom ( Društva sa ograničenom odgovornošću i Akcionarska drustva), ali to je samo delimično tačno jer se u engleskoj praksi taj termin koristi i za društva bez subjektiviteta (razne forme ortačkiih društava).

​ODREĐIVANJE POJMA – Kompanijsko pravo izučava pravila koja regulišu udruživanje pravnih i fizičkih lica i njihovog kapitala radi ostvarivanja zajednničkih interesa.
Ipak, nekada nema udruživanja, pa ni zajedničkog interesa: Kada se privredno društvo sastoji od jednog lica tu nema udruživanja više lica, pa ni zajednickog interesa.

​PREDMET KOMPANIJSKOG PRAVA – Predmet je izučavanje pravnih pravila koja uređuju pravne poslove udruživanja lica radi ostvarivanja zajedničkog ekonomskog cilja.
Dakle, 3 su osnovne karakteristike udruživanja:
1) Udruživanje lica na osnovu kog nastaje posebna pravna zajednica
2) Udruženje nastaje na osnovu pravnog posla
3) Udruženje je usmereno na ostvarivanje zajednickog ekonomskog cilja.

2. ODNOS KOMPANIJSKOG PRAVA I DRUGIH GRANA PRAVA

1) GRAĐANSKO – Kompanijsko pravo spada u porodicu građanskog prava, zapravo nastalo je iz trgovinskog koje je nastalo iz građanskog prava. Stoga su pravila građanskog prava opšta, a pravila kompanijskog pravila posebna pravila.
Mada se u određenim slučajevima taj odnos ne može gledati kao na odnos opšteg i posebnog, s obzirom da je osnov nastanka privrednog društva najčešće ugovor, a to je institut građanskog prava.

2) TRGOVINSKO – Kompanijsko pravo nastalo je iz trgovinskog prava. Ali kompanijsko pravo izučava statički aspekt privrednih društava, a trgovinsko pravo dinamički – bavi se pitanjima pravnih poslova koja društva sklapaju.

3) BERZANSKO – Berzansko pravo bavi se trgovinom hartija od vrednosti koje emituju privredna društva. Stoga kompanijsko pravo sadrži pravila o postupku emitovanja hartija od vrednosti, a berzansko pravo uređuje pravila trgovanja tako emitovanim hartijama.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 21 stranica
  • Kompanijsko pravo -
  • Školska godina: -
  • Skripte, Pravo
  • Srbija,  Beograd,  UNIVERZITET U BEOGRADU - Pravni fakultet  

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari