Odlomak

Javne nabavke su, po svojoj suštini, razvojno pitanje od velikog značaja za svaku zemlju, a proces evropskih integracija Republike Srbije podrazumeva potrebu usaglašavanja zakonodavstva sa pravnim tekovinama Evropske unije u ovoj oblasti i punu primenu na svim nivoima. S druge strane, javne nabavke su identifikovane kao oblast u kojoj je korupcija široko rasprostranjena, zbog čega je, između ostalog, smanjivanje neregularnosti u sistemu javnih nabavki jedan od strateških ciljeva reforme javnih nabavki u Republici Srbiji.
Naša zemlja nema tradiciju u oblasti javnih nabavki. Početni Zakonom o javnim nabavkama („Službeni glasnik RS“, br. 124/12, 14/15 i 68/15; u daljem tekstu: Zakon), propisano je da su naručioci dužni da prikupljaju i evidentiraju podatke o javnim nabavkama i da svoje kvartalne izveštaje dostavljaju Uravi za javne nabavke (u daljem testu: Uprava) najkasnije do 10. u mesecu koji sledi po isteku tromesečja.
Ključni elementi tromesečnih izveštaja o javnim nabavkama predviđeni su samim Zakonom, dok su sadržina izveštaja i način vođenja evidencije detaljnije uređeni Pravilnikom o sadržini izveštaja o javnim nabavkama i načinu vođenja evidencije o javnim nabavkama („Službeni glasnik RS“, br. 29/30).
Prema izveštaju o javnim nabavkama Uprave za javne nabavke za 2017. godinu, u Republici Srbiji se na javne nabavke troši oko 353 milijardi dinara godišnje, što iznosi oko 9% bruto društvenog proizvoda- toliko novca potroše javna preduzeća i institucije za nabavku dobara, radova i usluga. Najveći broj ovih preduzeća ima gubitke u poslovanju, dugove plaćaju svi građani, a zbog maglovitih procedura i nedostatka kontrole i transparentnosti, značajan procenat odlazi na korupciju. ,
Iskustva većine zemalja u razvoju pokazuju da su nagle promene ekonomske strukture istovremeno doba velike nestabilnosti, porasta svih vidova kriminaliteta, krize morala, vrednosno-normativnog sistema i sl. Naime, brojna regionalna istraživanja u jugoistočnoj Evropi pokazuju da su problemi ovih zemalja slični, a među vodećim je upravo korupcija. Pojava i raširenost korupcije u zemljama u tranziciji je posledica nagomilanih ekonomskih problema, niskih primanja, pada životnog standarda većeg dela stanovništva itd. Pored navedenih, kao činioci koji posebno doprinose rastu korupcije u ovim zemljama ističu se i: slaba državna administracija, nepostojanje pravne države, političke institucije i siromaštvo (Šoškić, 2004:38).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 41 stranica
  • Upravljanje investicijama -
  • Školska godina: -
  • Diplomski/master radovi, Skripte, Ekonomija
  • Srbija,  Leposavić,  Visoka ekonomska škola strukovnih studija u Peći sa privremenim sedištem u Leposaviću  

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari