Odlomak

Konvergentna evolucija

Pod konvergentnom evolucijom (nazvanom još i paralelizam i konvergencija) se u biologiji podrazumeva razvoj sličnih osobina i sličnih organa s istim funkcijama kod vrsta koje nisu međusobno srodne. Do njih dolazi tokom evolucije kao posledica prilagođavanja sličnim uslovima života. Iz toga sledi da se slični oblici koji se nalaze kod raznih živih bića mogu povezati samo s njihovom funkcijom, a ne znači obavezno da su vrste međusobno srodne.
Konvergenciju moramo razlikovati od homoplazmije i paralelizma. Homoplazmija predstavlja prisustvo određenog karaktera kod organizama, a da nije postojao kod njihovog zajedničkog pretka. Paralelizam označava pojavu homeomorfnih organizama kod srodnih grupa sa manjim morfološkim razlikama. Homeomorfe nastaju tokom vremena kao rezultat sličnih evolutivnih promena. Paralelizam nastaje kada srodni oblici po odlikama, nasleđenim od zajedničkog pretka putem divergencije, steknu nove oblike po kojima se međusobno razlikuju a zatim živet u sličnoj sredini i paralelno razvijaju slične osobine. Ribe, dipnoi i vodozemci vode poreklo od krosopterigia, od kojih su nasledili zajedničke osobine. U početku su divergentno evoluirali u mnogim odlikama (zubni sistem, skelet glave, ekstremiteti, neke nasledne osobine predaka, a zajednička osobina ogleda se u pojavi krvnog sistema kao rezultat paralelnog razvitka.
Konvergirati znači zbližiti. Morfološka sličnost među ne srodnim grupama nastala pri sličnim životnim uslovima naziva se adaptivna konvergencija, a slični taksoni nazivaju se homeomorfi.
Klasičan primer su lobanje vuka i vuka tobolčara koje su za laike gotovo jednake. Slično je i s prednjim ekstremitetima krtice i jedne vrste cvrčka koji su kod obe vrste prilagođeni kopanju pod zemljom i zbog toga su se kod njih razvili slični oblici, iako međusobno zaista nisu srodni. Krtica je sisar dok je cvrčak insekt, što je više nego očito već na temelju njihovog osnovnog plana građe (egzoskelet kod cvrčka, unutrašnji skelet kod krtice). Razlog ovom konvergentnom razvoju su jednaki faktori selekcije koji su doveli do sličnih prilagođenosti.
Drugi očigledan primer su udovi kičmenjaka koji žive u vodi a prilagođeni su kretanju pod vodom. Tako na primer,  ribe, kornjače, delfini, kitovi i pingvini odstupaju u pojedinostima od osnovnog plana građe tela, pa su prema tome u širem smislu homologni između sebe, ipak se, zbog različitog porekla, može smatrati da su međusobno analogni. Dakle, kao prilagođenost na slične životne uslove razvili su slične oblike za iste funkcije.
Da bi što bolje razumeli šta je to ,,evoluciona konvergencija,, navešću deo knjige antropologa Andre Lerua Gurana ( André Leroi-Gourhan) pod naslovom ,,Praistorijski lovci,, . On piše : ”
… prvobitni sisari, u početku veoma sićušni i po svojim odlikama slabo određeni, već početkom tercijarnog doba se razlikuju između sebe i usmeravaju ka današnjim velikim klasama travojeda, mesoždera itd. Izvesne geneološke crte izgleda da u etapama vode ka konjima ili preživarima, druge dolaze do felida ili hijena. Shvatamo da takva potomstva postoje kada se, polazeći od sadašnjih tipova, vratimo nazad u prošlost. Predak konja nam se tako javljao kao životinja koja se, u izvesno vreme, najviše približila konjima po prilagođenosti, trčanju i po ishrani. Ova se prilagođenost može objašnjavati na razne načine, ali ostaje kao nepobitna činjenica. Sisar s početka tercijara, čiji su režim ishrane i način života (travojed nepreživar koji se nastanjuje na velikim stepskim prostranstvima) vodili ka režimu ishrane i načinu života, budućih konja, morao je normalno u svom potomstvu dovesti do sadašnje formule konja. Zbilja je neobična činjenica da su se mnogi preduslovi, neophodni da dovedu do konja, stekli u najmanju ruku dva puta u dva različita životinjska reda, među samim konjima i kod jednog neobičnog sisara iz Južne Amerike, Toaterijuma ( Vidi Sl. 1 i 2 ) koji se, pošavši od sasvim odvojene loze, ugasio pošto je stekao gotovo sva obeležja konja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Biologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari