Savremene metode i koncenti koji se primenjuju u Akvakulturi
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Diplomski/master radovi, Skripte, Bankarstvo/Finansije
Objavio miloradlegenda 09. novembar 2012. Prijavi dokument
Parabankarski poslovi i institucije
Parabankarski i nekreditni poslovi, primarno predstavljaju savremene finansijske poslove koji mogu da se obavljaju samostalno kroz posebne organizacione forme, ali je sve češća praksa da se obavljaju i u sklopu banaka kao dopunski poslovi tradicionalnim bankarskim poslovima čija je svrha ostvarenje što većeg profita na nivou banke kao celine. U slučajevima kada se navedeni savremeni finansijski poslovi obavljaju kroz posebno oformljene sektore u okviru univerzalnih banaka ili kroz “ćerke” firme u sastavu bankarskog holdinga sistema ili finansijskog konglomerata, ove poslove možemo nazvati parabankarskim i nekreditnim poslovima banaka. Dopunska uloga ovih poslova je u savremenim tržišnim privredama prevazišla svoj atribut dopunske funkcije i postala dominantna poslovna aktivnost čije su aktive skupa i po dva puta veće od aktiva poslovnih banaka u najrazvijenijim zemljama.
Definicija i struktura finansijskog sistema
Finansijski sistem je sastavni deo privrednog sistema, a sastoji se iz više elemenata koji omogućavaju nesmetan tok finansijskih sredstava u jednoj društveno-ekonomskoj zajednici. Osnovni elementi finansijskog sistema su finansijska tržišta, finansijske institucije i finansijski instrumenti.
Finansijski sistem u tržišnoj privredi funkcioniše preko finansijskih tržišta, mesta sučeljavanja ponude i tražnje finansijskih viškova. On obavlja tri bitne uloge:obezbeđuje platni promet, metode i institucije za prikupljanje štednje tj. akumulacije i omogućava alokaciju finansijskih resursa putem delovanja tržišnog mehanizma. U nerazvijenim finansijskim sistemima akumulacija se najčešće reinvestira u delatnosti iz kojih potiče, dok se u razvijenom tržišnom finansijskom sistemu akumulacija objedinjava i alocira na optimalan način u delatnosti koje obezbeđuju njenu efikasnu upotrebu. Na finansijskom tržištu se identifikuju i mobilišu finansijski viškovi sektora stanovništva, privrede i javnih institucija i posredstvom finansijskih institucija prelivaju stanovništvu, privredi i javnim institucijama kojima ta sredstva nedostaju. Konkurencija na finansijskim tržištima obezbeđuje alokativnu efikasnost i najprofitabilnija ulaganja, a tehnička efikasnost finansijskih tržišta obezbeđuje investitorima zaštitu uloženih sredstava. Na finansijskom tržištu trguju finansijski posrednici određenim finansijskim proizvodima pomoću finansijskih instrumenata odnosno hartija od vrednosti (dužničkih, vlasničkih i finansijskih derivata). Prema predmetu poslovanja, postoje tržišta novca, devizna tržišta i tržišta kapitala, a prema vremenu obavljanja transakcija postoje promptna i terminska tržišta.
U razvijenim tržišnim finansijskim strukturama funkcionišu četiri tipa finansijskih posrednika tj. institucija. To su:
Kreditne institucije
Kreditne institucije su finansijske institucije sa zajedničkom karakteristikom da na osnovu formiranog potencijala vrše plasmane, prvenstveno u vidu kredita privredi i stanovništvu. Oblici kreditnih institucija su banke, štedionice i finansijske kompanije. Najvažniji oblik kreditnih institucija su banke koje predstavljaju finansijske institucije koje se bave posredničkim finansijskim aktivnostima na području prikupljanja depozita i davanja kredita. Banka kao depozitno-kreditna institucija formira izvore sredstava u obliku depozita sektora stanovništva i privrede a plasira ih u vidu kredita privrednim subjektima i građanima.
Institucionalni investitori
Institucionalni investitori su finansijske institucije sa zajedničkom karakteristikom da sredstva prikupljaju u nedepozitnim oblicima, a plasiraju ih u vidu investicija u hartije od vrednosti. Dve osnovne distinkcije između kreditnih investicija i institucionalnih investitora leže i na stran aktive i na strani pasive. Na strani pasive kreditne institucije su uglavnom depozitne organizacije, a institucionalni investitori su nedepozitne organizacije. Na strani aktive kreditne institucije su kreditne organizacije, a institucionalni investitori su investicione organizacije.
Institucionalni investitori su:
Investicione banke
Investicione banke u širem smislu ili berzanske firme su finansijske institucije koje obavljaju poslove na primarnom i sekundarnom tržištu kapitala. Svoj finansijski potencijal formiraju putem akcionarskog kapitala koji služi za finansiranje kratkoročnih transakcija na tržištu kapitala. Funkcija investicionih banaka u užem smislu se obavlja na primarnom tržištu kapitala i sastoji se u pružanju usluga pri emisiji akcija i obveznica kompanija. One pružaju savetodavne i stručne usluge u procesu emitovanja novih serija akcija i obveznica kompanije. Na sekundarnom tržištu kapitala, investicione banke se pojavljuju u svojstvu brokera, dilera i diler-brokera.
Savremene nekreditne institucije
Savremene nekreditne institucije su finansijski posrednici koji svojim delovanjem ubrzavaju obrt kapitala i podržavaju prodor na nova tržišta. Svoj finansijski potencijal formiraju putem akcionarskog kapitala i kreditnim zaduživanjem na novčanom tržištu a usluge plasiraju na novčanom tržištu i sekundarnom tržištu kapitala. U grupu savremenih nekreditnih institucija spadaju:
Ove institucije mogu funkcionisati kao samostalne kompanije ili, što je sve češći slučaj, kao specijalizovane kompanije poslovnih banaka ili posebni sektori u okviru poslovnih banaka.
Definisanje parabankarskih i nekreditnih poslova
Parabankarski i nekreditni poslovi banaka (poslovi osiguranja, poslovi penzionih fondova, poslovi investicionih fondova, berzanski poslovi, dilerski i brokerski poslovi, kastodi poslovi, poslovi lizinga, poslovi franšizinga, poslovi forfetinga, poslovi faktoringa), primarno predstavljaju savremene nebankarske poslove (poslovi osiguranja, penzionih fondova, ivesticionih fondova, zatim berzanski, dilersko brokerski i kastodi poslovi) i nekreditne (pslovi lizinga, franšizinga, forfetinga i faktoringa) finansijske poslove koji se obavljaju samostalno kroz posebne organizacione forme, ali je sve češća praksa da se obavljaju i u sklopu banaka kao dopunskih poslovi tradicionalnim bankarskim poslovima čija je svrha ostvarenje što većeg profita na nivoa banke kao celine. U slučajevima kada se navedeni savremeni nebankarski i nekreditni finansijski poslovi obavljaju kroz posebno oformljene sektore u okviru univerzalnih banaka ili kroz ’’ćerke’’ firme u sastavu bankarskog holding sistema ili finansijskog konglomerata, ovi poslovi se mogu nazvati parabankarskim i nekreditnim poslovima banaka (PNP). U tom slučaju za savremene nebankarske finansijske poslove se upotrebljava sinonim parabankarski poslovi banaka a za savremene nekreditne finansijske poslove se upotrebljava sinonim nekreditni poslovi banaka.
Jezičko značenja reči parabankarski potiče od grčkog predloga ’’par’a’’ koji u složenicama može označavati neku promenu. Preobražaj, prekoračenje ili premašaj, a pojmovno reč ’’parabankarski’’ označava dopunske bankarske poslove. Definisanje parabankarskih (dopunskih) poslova se može posmatrati sa dva aspekta :
Parabankarski poslovi u užem smislu su poslovi osiguranja, penzionih fondova ,investicionih fondova, berzanski, dilersko brokerski i kastodi poslovi, tj. savremeni nebankarski finansijski poslovi ukoliko se obavljaju kao dopunski bankarski poslovi u sklopu neke od mogućih organizacionih bankarskih struktura.
Parabankarski poslovi u širem smislu obuhvataju, pored parabankarskih poslova u užem smislu i savremene nekreditne finansijske poslove kao što su poslovi lizinga, franšizinga, faktoringa i forfetinga, ukoliko se ovi poslovi obavljaju kao dopunski bankarski poslovi u sklopu bankarskih organizacionih struktura.
Originalno dopunska uloga ovih poslova klasičnom bankarskom poslovanju je u savremenim tržišnim privredama prevazišla svoj atribut dopunske funkcije i postala dominantna poslovna aktivnost čije su aktive skupa i po dva puta veće od aktiva poslovnih banaka u najrazvijenijim zemljama. Pored obima, ovi poslovi nose višu profitnu stopu od klasičnih bankarskih poslova i spadaju u red najprofitabilnijih finansijskih poslova današnjice.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio anjetina0105 02. decembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.