Odlomak

Ono što odvaja čoveka i daje mu superiornost nad ostalim živim bićima je sposobnost da intenzivno koristi predmete iz svoje okoline kao alat za rad. Trenutak kada je prvi čovek uzeo kamen da razbije plodove za ishranu, mnogi svetski antropolozi smatraju za početak „tehničkog usavršavanja“ ljudi. Nakon toga, ljudi povezuju kamen za kraj štapa i prave koplje za lov, a upravo to se može smatrati počecima konstruisanja.
Zahvaljujući savremenim tehnologijama i brzim napredovanjem računara, u novije doba, stvoren je novi način konstruisanja i razvoja tehničkih sistema. To je virtuelno konstruisanje, proces koji omogućava veliku brzinu napredovanja u toku projektovanja i razvoja proizvoda, povećanje kvaliteta proizvoda i smanjenje troškova izrade. Virtuelno konstruisanje danas predstavlja neprikosnoven alat za pravilno rešavnje konstrukciskog zadatka.

2. Konstruisanje

Konstruisanje je prva i najvažnija faza u realizaciji nekog proizvoda. Obuhvata proces utvrđivanja plana za fizičku realizaciju mašina, opreme i sistema uz osmišljavanje principa rada, oblikovanje i izradu tehničke dokumentacije proizvoda.
Zato konstruktor pri rešavanju zadatka mora da uzme u obzir sve zahteve koje postavlja naručilac konstrukcije i koje konstrukcija mora da zadovolji. Takođe mora imati u vidu i uslove koji potiču iz namene konstrukcije.
Najčešće, konstrukcija se svodi na usavršavanje već postojeće konstrukcije da bi se njene funkcije prilagodile izmenjenim ili novim zahtevima.Takvo usavršavanje zove se rekonstrukcija.
Prvi korak konstruisanja je stvaranje osnovne koncepcije konstrukcije.To se postiže kreativnim razmišljanjem o nameni i uslovima koje konstrukcija treba da ispuni. [2]
Karakteristike proizvoda (odnosno mašinskog sistema) i povratne sprege sa okolinom i okruženjem postali su osnova i polazni skup parametara za konstuisanje mašinskih sistema. Mogućnosti preduzimanja mera protiv habanja i drugih oštećenja postoje još u fazi konstruisanja, pa ih je neophodno koristiti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari