Odlomak

 

Ulkusna bolest (vrijed, čir, grizlica) predstavlja značajan javnozdravstveni problem. Približno 5-10% sveukupne populacije tokom života oboli od ove bolesti koja nastaje kada se naruši prirodna, fiziološka ravnoteža između agresivnih (primjerice želučana kiselina) i obrambenih uzročnika u probavnom sistemu, čime posljedično dolazi do stvaranja ulkusa kao ograničenog oštećenja sluznice prekrivenog fibrinom. Ulkus nastaje u onim dijelovima probavnog sistema koji su u dodiru sa želučanom kiselinom, a najčešće su to želudac i dvanaesnik.
Iako je u prošlosti bilo uvaženo mišljenje da stresni način života i određene prehrambene navike uzrokuju ulkus, danas je znanstveno dokazano da su najčešći i vodeći uzročnici ove bolesti infekcija bakterijom Helicobacter pylori i uzimanje nesteroidnih antireumatika (NSAR).

1.1. Čir na želucu

Čir želuca i čir dvanaesnika (Slika 1.) mogu se opisati kao ograničena oštećenja sluznice probavnog sistema koji prodiru kroz mišićni sloj sluznice, ostavljajući pri cijeljenju ožiljak. Glavnu ulogu u razvoju bolesti imaju infekcija bakterijom Helicobacter pylori, lijekovi, životni stil, teški fiziološki stres, ali i genetski faktori.
Ovo je danas veoma često oboljenje uzrokovano bakterijskom infekcijom i dugotrajnom primjenom nesteroidnih protuupalnih preparata (NSAID), kao što su npr. acetilsalicilna kiselina, ibuprofen, diklofenak i sl. Ljuti začini ili stres nisu njegovi uzročnici kao što se prije mislilo, ali mogu potaknuti njegov razvoj i pogoršati simptome…….

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 17 stranica
  • Hirurgija dr. Ivana Jurišić
  • Školska godina: dr. Ivana Jurišić
  • Seminarski radovi, Skripte, Medicina
  • Bosna i Hercegovina,  Tuzla,  UNIVERZITET U TUZLI - Visoka zdravstvena škola  

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari