Odlomak

INFEKCIJE U TRUDNOĆI

Mnogi mirkoorganizmi imaju sposobnost vertikalne transmisije majke prema plodu, bilo transplacentnim prenosom, putem krvi, ascendentno, širenjem iz donjeg genitalnog trakta kroz intaktne ili rupturirane plodove ovojke i tokom porodjaja zbog prevremene rupture ovojaka, produženog porodjaja, brojnih pregleda i akušerskih operacija. Infekcije koje nastaju u ranoj trudnoći u toku embriogeneze mogu izazvati malformacije ploda, dok infekcije u kasnijoj trudnoći mogu da se manifestuju morfološkim i funkcionalnim promena pojedinih organa i organskih sistema. Važno je spomenuti, da se intrauterine i intrapartalne infekcije manifestuju u prvih 72 sata od porodjaja, a nakon tog perioda infekcije su nastale u neonatalnom periodu.
Najčešći uzročnici infekcije u trudnoći su:
– virusi,
– bakterije i
– paraziti.

Od virusnih uzročnika najčešći i najznačajniji su:
Virus rubele
Infekcija je poznata samo kod čoveka i najčešće obolevaju deca. Prenosi se kapljičnim putem i u trudnoći može izazvati teške kongenitalne malformacije ploda. Sindrom kongenitalne rubele izaziva kod ploda pojedinačno ili udruženo: zastoj u rastu ploda, lezije CNS, srčane mane, lezije oka i kostiju, hepatosplenomegaliju i sl., kao i tkz. pozni rubela sindrom koji se manifestuje panencefalitisom i dijabetes melitusom tip I u drugoj i trećoj deceniji života u do tada zdrave dece. Inače, ovaj virus spada u najjače do sada poznate teratogene agense. Učestalost infekcije ploda u ranoj trudnoći je oko 80 % slučajeva, malformacije ploda se javljaju u skoro 100 % slučajeva, dok u drugoj polovini trudnoće do infekcije dolazi u oko 25 % odnosno malformacije ploda u 0 % slučajeva. Dijagnoza je često teska, jer je klinička slika, često nespecifična ili subklinička.Važno je napomenuti, da je kod neimunizovanih trudnica istovremena infekcija ploda vrlo verovatna, dok kod imunizovanih trudnica je taj rizik vrlo mali, ali ipak moguć u epidemijama. Od laboratorijskih analiza koristi se titar specifičnih antitela IgM ili IgG klase u dva uzastopna uzorka krvi majke. Intrauterina dijagnoza, nalazom specifičnih IgM antitela, moguća je posle 18. nedelje trudnoće kordocentezom, i u slučaju njihovog postojanja savetuje se prekid trudnoće. Prevencija se sastoji u vakcinaciji neimunizovanih žena i to isključivo van trudnoće, jer se radi o atenuisanom živom virusu koji može izazvati inefkciju ploda.
CMV
Citomegalovirus (CMV) spada u grupu herpes virusa i prenosi se kapljično, transplacentno, tokom dojenja i polnim putem. Nakon primarne infekcije virus perzistira u latentnoj formi u nervnim ganglijama i kasnije se povremeno aktivira. Stanja poremećenog imuniteta pogoduju pojavi reinfekcije, a fetusi zbog slabijeg celularnog imuniteta imaju visok rizik razvoja sekvela. Infekcija je najčešće asimptomatska ili se javljaju simptomi slični mononukleozi. CMV spada u najčešće kongenitalne infekcije novorodjenčadi sa indcidencom od oko 1%. Na sreću, veliki broj trudnica je imunizovano na ovaj virus. Sama infekcija kod većine trudnica prolazi asimptomatski. Dijagnoza primarne infekcije postavlja se porastom titra specifičnih antitela IgM ili IgG klase, a reinfekcije porastom titra antitela IgG klase iz dva uzorka krvi majke. Kod primarne infekcije majke stopa infekcije ploda je oko 40%, a pojava malformacija ploda je oko 15% , a koje opadaju sa starošću trudnoće. Kod primarnom infekcijom zahvaćenih fetusa nastaje kongenitalna citomegalična inkluziona bolest koja se manifestuje: zastojem u rastu ploda, meningoencefalitisom, mikrocefalijom ( malom glavom ), kalcifikacijama CNS, horioretinitisom, hepatosplenomegalijom, trombocitopenijom, atipičnom limfocitozom, pneumonijom i sl. Nažalost, kod oko 90% ostaju trajne sekvele, kao što su psihomotorna retardacija, gluvoća i slepilo. Čak posle porodjaja, kod asimptomatskih novorodjenčadi taj procenat iznosi oko 10 %. U slučaju reinfekcije, stope infekcije i malformacije ploda su neuporedivo manje. Definitivna dijagnoza infekcije ploda postavlja se amniocentezom ili kordocentezom, a ultrazvučnim pregledom se konstatuje stepen malformacija ploda (mikrocefalija, ventrikulomegalija, cerebralne kalcifikacije, hiperehogena creva) i u zavisnosti od njihovog prisustva/odsustva savetuje se prekid/nastavak trudnoće.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari