Odlomak

 

Polno prenosive infekcije predstavljaju javno-zdravstveni problem od velikog značaja u većem delu sveta. Adolescenti čine oko 20% svetske populacije od koga 85% živi u zemljama u razvoju.(1) U svetu se godišnje registruje 330 miliona novih slučajeva obolelih od bolesti koje se prenose polnim putem. Populacija žena je mnogo osetljivija grupa na ove bolesti i inficira se u mlađem uzrastu od muškaraca. Kod žena 80% gonoreje i sifilisa protiče asimptomatski ( kod muškarca 10%).(2) Smatra se da mladi uzrasta od 15 do 19 godina nose najveću opasnost od promiskuitetnog ponašanja i seksualnih kontakata sa većim brojem partnera. Takođe se zna da je korišćenje kontracepcije najmanje na početku seksualne aktivnosti, s tim da svaka peta trudnoća nastane u prvom mesecu seksualne aktivnosti, dok oko polovina svih predbračnih trudnoća nastane u prvih šest meseci seksualne aktivnosti.(3) Bolesti koje se prenose polnim putem danas su značajan medicinski i socijalni problem u svim zemljama sveta. Polno prenosive bolesti nalaze se među prvih pet bolesti u svetu. Polno prenosivim bolestima poslednjih godina pridaje se sve veći značaj zbog toga što su klinička laboratorijska i epidemiološka ispitivanja otkrila teške i sve češće komplikacije ovih bolesti.(2) Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije godišnje se u svetu registruje oko 250 miliona novih slučajeva polno prenosivih bolesti, od čega oko 7 miliona novoinficiranih HIV-om, oko 50 miliona novoinficiranih bakterijom Hlamidija trahomatis,voko 2,5 miliona novoregistriranih virusom hepatitisa B.(4)
Znanja i stavovi omladine su posebno važni u prevenciji ovih bolesti. Zbog sve ranije telesne i polne nezrelosti, daljeg školovanja i sve kasnijeg sklapanja braka većina adolescenata je polno aktivna pre braka. Znatiželja, neznanje, pritisak vršnjaka, emocionalna nezrelost uz nestalnost polnih veza, vode mlade rizičnom polnom ponašanju. Rano stupanje u seksualne odnose, uz druge oblike rizičnog ponašanja kao što su seksualni odnos pod uticajem alkohola ili drugih sredstava zavisnosti, pridonosi seksualnom odnosu s više partnera, ali i opasnosti od seksualnog zlostavljanja i uvođenja u svet prostitucije i kriminala. Razlog velike učestalosti polno prenosivih infekcija kod adolescenata leži i u biološkim razlozima manjka opšte i lokalne otpornosti, kao i nezrelosti mladog organizma, ali i zbog fizioloških jače izraženog ektropija na vratu maternice kao mestu vezanja uzročnika polno prenosivih infekcija, naročito hlamidije i gonoreje. Zbog nedovoljnog znanja, kao i prihvatanja mnogih netačnih informacija od vršnjaka ili iz medija, adolescenti često nisu svesni posledica rizičnog polnog ponašanja. Polno prenosive infekcije imaju najčešće asimptomatski tok, a zbog čestog kasnog dijagnostifikovanja i lečenja mogu imati teške dugoročne posledice za reproduktivno zdravlje, ne samo mlade osobe nego i odrasle žene i muškarci.(5) Razdoblje polnog sazrevanja u adolescenciji povezano je s brzim telesnim i psihičkim razvojem, zabrinutošću za izgled i polno funkcionisanje, pojačanim zanimanjem za suprotni spol, uz razvoj novih osećanja i želja, početkom polne aktivnosti, isprobavanjem novih doživljaja, ali nedostatkom znanja i veština za zdrave izbore i stoga sklonošću rizičnom polnom ponašanju.
Kultura, običaji, društvena sredina utiču na doživljavanje polnosti te sebe i drugih kao polnih bića. Mnogi poistovećuju polnost sa polnim odnosima. Istina je, polnost uključuje polni odnos, ali mnogo više. Polnost čine polni osećaji, polni nagon, polne akcije, stavove i uverenja, odluke i ponašanje u odnosu na polne izbore i polnu orijentaciju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 11 stranica
  • Zdravstveno vaspitanje -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Medicina
  • Srbija,  Ćuprija,  Visoka medicinska škola strukovnih studija u Ćupriji  

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari