Istorija Jasenovca
Objavio Stefana Kovacevic 23. septembar 2024.
Diplomski/master radovi, Istorija, Mediji/Kultura, Obrazovanje
Objavio Seminarski0002 30. avgust 2024. Prijavi dokument
Град Нови Пазар је политички, привредни и културни центар Санџака, односно Рашке области. Налази се у звездастој долини Јошанице, Рашке, Дежевске и Људске реке, тачније на ушћу Јошанице у Рашку, у центру Новопазарског поља. Опасана је планинама Голијом са северозапада и Рогозном са југоистока, а са запада Пештерском висоравни. Од Београда је удаљено 280 километара Ибарском магистралом, преко Краљева и Рашке. Налази се на деоници старог пута који Ибарском магистралом води ка Подгорици и Јадранском мору. Нови Пазар је мултиетничка и мултикултурална средина. Већинско становништво чине Бошњаци муслимани, што чини око 85 одсто становништва града. Преосталих 15 одсто становника Новог Пазара су Срби и Црногорци. Према попису становништва из 2002. године, у граду је живело 54.604 становника, а на целој територији новопазарске општине, у сто насељених места, 85.996 становника. Последњих неколико пописа бележи пораст броја становника.
У периоду од 1971. до 2002. године становништво општине Нови Пазар се повећало за 21.670 становника, што је трећина или 33,7 одсто регистрованог броја становника 1971. године. Територија општине Нови Пазар, чија површина износи 742 квадратна километра, представља пространо планинско подручје са наизменичним благим и оштрим успонима, речним усецима и долинама, висоравнима, великим комплексима четинарских шума, широким ливадама и пашњацима. Целокупно подручје је богато флором и фауном, са богатим изворима чисте пијаће, минералне и термалне воде Клима Новопашког краја је веома пријатна, са свим карактеристикама умерено-континенталне климе, која је изузетно повољна за узгој воћа. Долина Дежевске реке научно је оцењена као најпогодније подручје у Србији за узгој јабуке. Новопазарски крај има бурну и богату прошлост. Археолошки налази показују да је ово подручје било континуирано насељено још од праисторије кроз антички и ранохришћански период, све до средњег века. Ту је настала прва српска средњовековна држава Рашка, коју је почетком 11. века формирао Стефан Немања, саградивши осам километара западно од данашњег Новог Пазара своју престоницу и тврђаву Рас са предграђем Трговиштем. Турци су на ове просторе дошли у време српске деспотовине.
Чувеном турском освајачу Иса-бегу Исхаковићу, који је овде успоставио једну од својих станица током ратних похода на Босну, није се допао скривени и уски положај старог града Раса, на врху Новопазарског поља и на ушћу реке Рас. Рашке и Себечеве реке, а централни и најпространији део плодног поља на ушћу Јошанице у Рашко одабрао је да изгради нови град, дајући му име Јени Базар – Нови Пазар. Нови град у оријенталном стилу са џамијом подигнут је средином 15. века. Нови Пазар се први пут помиње 1461. године, када је Мало веће Дубровачке Републике одлучило да ту именује свог конзула. Од свог настанка Нови Пазар се налазио на важним караванским путевима, због чега се брзо развијао,посебно током 16. и 17. века када је био један од најзначајнијих трговачких и занатских градова на Балкану. Кроз њега су пролазили важни путеви који су повезивали Дубровник и Босну са Солуном и Цариградом.
Како се град развијао и растао, често је паљен и рушен. Први пут је страшно страдао када је скоро потпуно порушен и спаљен у турско-аустријском рату 1689. године, затим 1737. године, као и током српско-турских ратних сукоба 1809. године. Нови Пазар је сачувао свој значај током 19. века, али не у оној мери као раније. По њему је турска административно-територијална јединица на овим просторима добила назив Новопазарски санџак, у коме су од Берлинског конгреса 1878. до Првог балканског рата 1912. војну власт имали Аустроугари, а грађанску Турци. Одласком Турске империје са Балкана почетком 20. века и изградњом путева кроз Вардарску и Моравску долину, Нови Пазар губи на значају и даље заостаје у развоју. Највећи ресурс Новог Пазара данас су његови вредни, предузимљиви и креативни људи, који су у последњој деценији 20. века узели судбину у своје руке и без ичије помоћи основали велики број приватних малих и средњих предузећа. Приватно предузетништво се интензивно развија од 1990. године, а Нови Пазар данас има неколико хиљада приватних малих и средњих предузећа, од којих се већина бави производњом одевних предмета – чувене пазарске фармерке, затим обуће, намештаја, као и услужне делатности – трговином и превоз робе и путника.
Са квалитетним људским ресурсима, прелепом природом околних планина, Пештертском висоравни и бројним рекама, и богатим културно-историјским наслеђем, Нови Пазар има велики потенцијал за развој свих видова туризма. Људи су од памтивека посећивали овај мултиетнички и мултикултурални простор где се у великом броју сусрећу западне и источне цивилизације, а то радо чине и данас.
Objavio Stefana Kovacevic 23. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Objavio tijana92 14. maj 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.