Odlomak

U V O D

Međunarodni monetarni fond – MMF (engl. International Monetary Fund – IMF) je verovatno jedna od najhvaljenijih i najkritikovanijih medjunarodnih finansijskih institucija. Zbog toga je MMF dobijao i nazive kao što su : Međunarodni finansijski policajac ili menadžer stabilnog medjunarodnog monetarnog sistema. Od svog osnivanja ovo je bila institucija kojoj su se zemlje članice najčešće obraćale, ali i institucija čiji je kruti pristup veoma često teško padao zemlji koja sarađuje sa njim. Od svog osnivanja MMF je igrao odlučujuću ulogu u očuvanju stabilnosti međunarodnog monetarnog sistema, a posredno i u očuvanju stabilnog razvoja međunarodne trgovine. Smatra se da je MMF institucija prvog utočišta za zemlje u razvoju, MMF je pomagao u svojoj istoriji i razvijene zemlje.
Postoje različita definisanja MMF-a. Neki tvrde da je to jaka politička institucija koja se služi manipulacijama, drugi je poistovećuju sa Svetskom bankom ali MMF nije ni jedno ni drugo. MMF je medjunarodna kooperativna institucija koju cine 182 zemlje, dobrovoljno učlanjene, jer prednost vide u zajedničkom dogovaranju u okviru ove institucije, a sve u cilju postizanja što stabilnijeg medjunarodnog sistema poslovanja.
“Takodje, MMF je institucija koja pozajmljuje novac svojim članovima koji imaju probleme sa finansijskim obavezama, ali samo pod uslovom da preduzmu mere za eliminisanje tih poteškoca. MMF nema nikakav autoritet nad domaćom ekonomskom politikom svojih članova.”
Do potrebe za organizacijom kao što je MMF došlo je posle velike ekonomske krize30-ih godina ovog veka. Veliki broj država sa Velikom Britanijom na čelu moralo je da napušta zlatno pravilo. Taj sistem je nailazio na poteškoće u vreme nastajanja monopola i koncentracije kapitala. Došlo je do opadanja životnog standarda. Neke države su težile skoro potpunom eliminisanju upotrebe novca a druge su prodavale svoju valutu ispod realne cene da bi smanjile poslovanje drugih zemalja. Odnos između novca i vrednosti roba je postao nejasan. Ovakva praksa je poznata pod nazivom kompetitivna devalvacija.
”Posle dosta neusaglašenosti i teških ratnih vremena, po završetku Drugog svetskog rata u Breton Vudsu 22.jula 1944.godine uz prisustvo delegacija 44 zemlje, MMF je počeo saradom“
MMF je počeo zvanično sa radom u Vašingtonu maja 1946. godine sa 39 članova.

 
CILJEVI I ZADACI MMF-a
Ciljevi MMF-a

“Statutom MMF-a definisani su i ciljevi ove finansijske institucije:

a) Razvoj međunarodne monetarne saradnje u kojoj će MMF imati savetodavnu ulogu kao i presudnu ulogu u rešavanju međunarodnih monetarnih problema pregovaranjem , a ne restriktivnim monetarnim merama.
b) Stvaranje uslova za razvoj međunarodne trgovine, rast zapioslenosti i dohodka pri čemu monetarni faktori neće biti kočnica daljeg razvoja zemalja članica
c) Očuvanje stabilnih deviznih kursevai borba protiv konkurentskih devalvacija
d) Širenje multilateralnog metoda trgovine i plaćanja iborba protiv uvođenja deviznih ograničenja koja remete stabilne međunarodne trgovinske tokove
e) Obezbeđenje sredstava za kratkoročnoi finansiranje deficita platnog bilansa čime će se čuvati spoljna likvidonst zemalja članica , kao i savetodavna finkcija u prilagođavanju platnog bilansa bez korišćenja deviznih ograničenja koja mogu biti kontraproduktivna u pogledu razvoja nacionale privrede i međunarodne trgovine.“

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari