Odlomak

UVOD

Poslije ekonomske krize 1929-33. javila se potreba za osnivanjem organizacije koja će povećati međunarodnu saradnju država i pomoći zemljama koje su sve više padale u platno bilansne teskoće. Ekonomske krize i potpuni kraj zlatnog standarda koji je tada važio u zemljama nametnuo je potrebu osnivanja organizacija za međunarodnu monetarnu i finansijsku saradnju: Međunarodni Monetarni fond i Međunarodna banka za obnovu i razvoj, odnosno Svjetska banka.
Međunarodne finansijske institucije se osnivaju međudržavnim ugovorom ili sporazumom većeg ili manjeg broja suverenih zemalja u cilju rješavanja razvojnih, stabilizacionih, finansijskih, monetarnih i drugih sličnih problema zemalja članica.
U ovom radu predstavljene su Međunarodne finansijske organizacije kao i poziciju koju zauzimaju banke. Nastanak Međunarodnih finansijskih organizacija započinje za vrijeme i neposredno poslije Drugog svjetskog rata. Cilj njihovog stvaranja je da se eliminišu dotadašnji konflikti između pojedinih zemalja, kao i da se izgradi jedan efekasan ekonomski sistem. Velika ekonomska kriza u Njemačkoj, duboka depresija američke i cjelokupne evropske privrede, velika stopa nezaposlenosti koja je dovela do socijalne nesigurnosti, prouzrokujući tako prijetnju urušavanja kompletne svjetske ekonomije. Stvaranje međunarodnih institucija trebalo je da odigra značajnu ulogu u razrješavanju dotadašnjih konflikata, ubrza proces obnove i rekonstrukcije, obezbjedi međusobnu saradnju zemalja kao i sveukupni ekonomski prosperitet zemalja članica.
Cilj rada je da prikaže Međunarodne finansijske organizacije, njihovu ulogu koju imaju u savremenom ekonomskom sistemu, kao i njihov uticaj na poslovanje banaka.
U radu je postavljena hipoteza da su komercijalne banke pored međunarodnih finansijskih organizacija jedan od najznačajnih izvora sredstava za međunarodno poslovno i projektno finansiranje.
Seminarski rad se sastoji iz tri dijela. U prvom dijelu prikazana je Grupacija Svjetske banke koja uključuje pet organizacija. Drugi rada obrađuje IMF, njegovo nastajanje, organizaciju, cilj kao i kreditiranje zemalja članica, dok treći dio je u vezi sa pozicijom banaka.

1. GRUPACIJA SVJETSKE BANKE
1.2. Međunarodna banka za obnovu i razvoj (International Bank for Reconstruction and Development-IBRD) – nastanak

Na međunarodnoj monetarnoj i finansijskoj konferenciji u Breton Vudsu, održanoj jula, 1944.godine, uz učešće 44 zemlje, odlučeno je da se osnuje Međunarodni monetarni fond i Međunarodna banka za obnovu i razvoj. Njihov zadatak je da obezbijede međunarodnu monetarnu i finansijsku saradnju. Prva u oblasti međunarodnih plaćanja, deviznih kurseva i pružanja pomoći za otklanjanje kratkoročnih neravnoteža u platnom bilansu, a druga u oblasti srednjoročnog i dugoročnog finansiranja, Međunarodna banka za obnovu i razvoj počela je sa radom 26. juna 1946. godine.
Pod okriljem Međunarodne banke za obnovu i razvoj formirane su kasnije još četiri afilijacije:
 Međunarodna finansijska korporacija ( IFC) 1956. godine
 Međunarodno udruženje za razvoj (IDA) 1960. godine
 Multilateralna agencija za garantovanje investicija (MIGA) 1985. godine
 Međunarodni centar za rješavanje investicionih sporova ( ICSID) 1966. godine
IBRD i IDA se zajedničkim imenom nazivaju Svjetskom Bankom; dok se pod Grupom Svjetske banke podrazumjevaju svih pet institucija: IBRD, IDA, IFC, MIGA i ICSID.
Banka ima veoma razvijenu saradnju sa Međunarodnim monetarnim fondom. Razmjenjuju informacije o programima svojih aktivnosti, kreditnim operacijama, ekonomskim problemima i perspektivama zemalja članica, radu međunarodnih institucija i sl.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari