Odlomak

U V O D

Figurativno rečeno, Bosna i Hercegovina se danas nalazi pred dilemom IZVOZITI ili BANKROTIRATI. Nijedan privredni balans zemlje ne može biti funkcionalan ako se značajno ne poveća izvoz. Da bi se povećao izvoz, potrebno je proizvoditi kvalitetne i konkurentne proizvode, ali je takođe potrebno i znanje kako to uraditi i kako funkcionišu „stvari“ u međunarodnom poslovanju. Upravo to će biti predmet ovog rada.
Bitno je takođe napomenuti da su se u posljednje vrijeme dogodile znatne promjene koje su uslovljene svjetskom ekonomskom krizom, a koje su se odrazile na odnose država, rad svjetskih institucija i regionalnih integracija, međunarodnom kretanju kapitala itd. Kriza je značajno uzdrmala i Bosnu i Hercegovinu, što se posebno odrazilo na pad zaposlenosti, rast cijena, nepovoljne tendencije na trgovinskom bilansu, povećanje spoljne zaduženosti…. Na zvaničnom sajtu Agencije za statistiku objavljen je podatak da je vanjskotrgovinski bilans BiH za 2012. godinu u minusu od 7.394.980.000,00, kao i da je izvoz tek malo veći od minusa što znači da bi za izjednačavanje uvoza i izvoza odnosno pozitivan trgovinski bilans, bilo potrebno povećati izvoz za 100% što predstavlja ozbiljan zadatak za zemlju čija je privreda, naročito proizvodnja u jako teškoj situaciji. Imajući u vidu da se u spoljnoj trgovini sve više prelazi na elektronsko plaćanje, elektronsku trgovinu i elektronsku dokumentaciju, potrebno je napraviti značajnije pomake i u tome segmentu jer je evidentno da i tu zaostajemo.
Sve gore navedeno jasno pokazuje koliki je značaj međunarodnog poslovanja i koliko ovi odnosi mogu pomoći, ali i odmoći jednoj zemlji, pa ću kroz ovaj rad pokušati malo približiti faktore međunarodnog poslovanja, osnovne institucije i dokumente, elemente spoljne trgovine, rizike poslovanja na stranim tržištima tj. osnovne faktore od kojih zavisi da li će međunarodno poslovanje biti uspješno ili štetno po interese zemlje.

 

 

1.    Međunarodno poslovanje

Ekonomska aktivnost svakog društva čini osnovu njegovog postojanja i razvoja. Od nje zavisi razvoj i prosperitet društva. Privredu kao izraz ekonomske aktivnosti jedne zemlje, čini ekonomska aktivnost mnoštva pojedinaca, koji su međusobno povezani i međuzavisni. Izučavanje ekonomske aktivnosti društva, odnosno privrede, spada u domen ekonomskih nauka.
Ekonomski odnosi sa inostranstvom predstavljaju vrlo značajan dio ekonomske aktivnosti svake zemlje. Ekonomski odnosi na međunarodnom planu i između zemalja, predmet su regulisanja i usmeravanja, odnosno ekonomsko-političke aktivnosti međunarodnih institucija, asocijacija i država.
Savremena ekonomska teorija i praksameđunarodnim ekonomskim odnosima pridaju posebnu pažnju i značaj.U osnovi toga stoje ekonomski interesi država i njihovih ekonomija.Iz međunarodnog ekonomskog okruženja dolaze brojni uticaji koji su od naročitog značaja za privredni razvoj i tekuću ekonomsku stabilnost i saradnju svake zemlje.Može se reći da u osnovi međunarodnih ekonomskih odnosa stoje tri osnovna razloga zbog kojih zemlje pojedinačno učestvuju u njima:

  •     razlike u uslovima proizvodnje među zemljama i područjima svijeta,
  •     opadajući troškovi proizvodnje i
  •     različitost u ukusima (veća ponuda na tržištu – potpunije zadovoljavanje potreba).

Svaka zemlja nastoji da u svojoj spoljno-trgovinskoj aktivnosti,odnosno međunarodnom poslovanju,iskoristi komparativne prednosti koje ima u proizvodnji određenih proizvoda i usluga,u odnosu na druge zemlje sa kojima održava ekonomske odnose. Sve zemlje savremenog svijeta,manje ili više su ekonomski upućene jedna na drugu,odnosno stoje u međusobnoj ekonomskoj zavisnosti i uslovljenosti.Danas nema apsolutno autarhičnih privreda koje bi bile same sebi dovoljne.Ni jedna državna zajednica ne podmiruje svoje materijalne potrebe iskljucivo svojom proizvodnjom, dio tih potreba podmiruje uvozom dobara iz drugih zemalja,odnosno međunarodnim poslovanjem.U odgovoru na pitanje zašto je to tako,moramo ukazati na brojne činioce koji konkretnije obrazlažu nužnost uspostavljanja i razvijanja ekonomskih odnosa sa inostranstvom,koji prouzrokujumeđunarodno poslovanje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari