Odlomak

UVODNI DIO
Reč transfer vodi poreklo od latinskog transfero, što znači prenosim, premeštam. Transfer tehnologije (prenos tehnologije) je složen pojam multidisciplinarnog sadržaja i označava sve oblike razmjene, prodaje i prenosa tehnološkog znanja i materijalnih tehnoloških komponenti od mesta njihovog nastajanja do mesta budućeg kupca. (Stojanović, 2008)
Kao pojmovi transfer i supstitucija tehnologije nisu tako poznati, ali mi se svakim danom susrećemo sa ovim pojmovima.
U ovom radu će biti opisana studija slučaja komanije GUESS, koja predstavlja značajan brend u tekstilnoj industriji. Kompanija se susrela sa finansijskom krizom, kako bi riješili ovaj problem menadžeri kompanije su izvršili transfer tehnologije. Prenosom i supstitucijom tehnologije kompanija GUESS je postala takozvano digitalno preduzeće i svoje poslovanje je zasnovala na novim Internet tehnologijama. Najvažnija od tih tehnologija za GUESS je bila elektronska trgovina. Kroz rad ćemo se upoznati i sa ostalim pojmovima koji su vezani za digitalizaciju preduzeća i sa načinima pomoću kojih je ova kompanija riješila svoje probleme.
Prvo pitanje koje svaki menadžer treba da sebi postavi je na koji način će moje preduzeće da ostvari benefite od elektronske trgovine i elektronskog poslovanja.
Nakon ove studije slučaja moći ćemo da odgovorimo još na neka pitanja kao što su:
Kako je Internet promijenio način prikupljanja profita i biznis modele?
Šta je elektronska trgovina?
Kako je elektronska trgovina promijenila nabavku i B2Btransakcije?
Koji je osnovni sistem plaćanja u ovom vidu poslovanja?
Koji su najveći menadžerski i organizacioni izazovi koje postavlja elektronska trgovina i elektronsko poslovanje?

1. GUESS POSTAJE DIGITALAN (YORK, 2001)
Tokom 1980 i ranih 90tih GUESS je dominirao tržištem dizajnerskog džinsa i kežual odjeće, ali 1997. kompanija se borila za opstanak. Ono što je počelo kao mali porodični biznis, brzo je izraslo u korporativnu imperiju i to je bilo jako teško za upravljati i održavati. Konkurenti kao što su Levis, Gappoboljšali su svoje dizajne kako bi ugrabili tržište GUESS kompanije.
U tom trenutku, Paul Marciano, predsjednik upravnog odbora kompanije proglasio je restruktuiranje kompanije. Marciano je smanjio radnu snagu za 6%, prenoseći tri četvrtine proizvodnje sa domaćih na inostrane snage. Postavio je ambiciozan plan prodaje, a cilj je bio da se proizvodnja utrostruči na dvije milijarde do 2003 godine. On je takođe uključio i Internet kako bi mu pomogao da ostvari ovaj cilj prodaje.
GUESS je pokrenuo veliku inicijativu kako bi pomjerio interne i eksterne poslovne procese prema Internetu. U saradnji sa kompanijom CiscoSystems, GUESS je zamijenio hrpu zastarjele mrežne opreme sa savremenom i modernom standardizovanom tehnologijom. Uz pomoć dobavljača softverske opreme PeopleSoft u CommerceOne, Guess je kreirao mrežu pod nazivom ApparelBuying Network za svoje dobavljače i nezavisne distributere u SAD i još 230 zemalja. Kompanije je koristila ovu mrežu kako bi kupovala direktno stvari potrebne za proizvodnju poput tekstila, rajfešlusa, a također je koristila i za nabavku kancelarijskog materijala i drugih potrepština. Trgovci su mogli da vrše nabavku direktno od GUESSa tako što bi unijeli željene stavke na privatnom web sajtu nazvanom ApparelBuy.com koji je bio integrisan sa kompanijinim osnovnim sistemom za procesiranje nabavki. Korisnicima je omogućeno da prate svoje narudžbe sa mogućnosti dostave u bilo koje doba dana ili noći.
ApparelBuy.com softverske funkcije sistema omogućavale su održavanje elektronskog kataloga i integraciju informacija iz prodaje, zaliha i drugih poslovnih funkcija.ApparelBuy.com je imao mogućnost da otkrije greške provjeravajući kataloške brojeve proizvoda, ispravlja narudžbe i izbjegne greške prilikom slanja proizvoda, a samim time se smanjila i količina povrata proizvoda. Ranije, kada se poslovanje zasnivalo na papiru, GUESSu je trebalo jedna do dvije sedmice da primi i manuelno procesira narudžbine. Sa novim sistemom proces narudžbe proizvoda se smanjio na jedan do dva dana, a broj zaposlenih u skladištu su smanjili sa 350 na 110 ljudi.ApparelBuy.com je bio otvoren i za druge trgovce na tržištu uključujući i konkurenciju.
GUESS je lansirao i javni web sajt za trgovinu na malo i taj saj je imao domen GUESS.com, pomoću njega kupci su bili u mogućnosti da pregledaju katalog i naručuju putem Interneta. Ovaj sajt za elektronsku trgovinu je imao promet robe kao i vodeći butici. Na osnovu postignutog prometa robe GUESS je očekivao još veću potrošnju putem Interneta sa samim povećanjem asortimana. U skladu sa ovim očekivanjima uspostavili su dva nova sajtanamijenjena djeci i novorođenčadima pod nazivom www.babyguess.com i www.guesskids.com .
GUESS je Internet tehnologiju iskoristio da unaprijedi i ostale interne poslovne procese. GUESSExperss je interna privatna mreža zasnovana na Internet tehnologiji koja se koristila za kupovinu potrepština, obnavljanje arhitekturalni planova za nove trgovine, pravljenje planova putovanja i objavljivanje poruka menadžerima o operativnim instrukcijama i trendovima u industriji.
Svi ovi sistemi su kasnije skoro potpuno zamijenili poslovanje zasnovano na telefonu i faksu koje je GUESS nekada koristio. Menadžment je bio uvjeren da će sistem povećati zaradu i smanjiti troškove pružajući efikasan supplychainmanagement i korisnički servis koji će smanjiti interne administrativne troškove. Menadžment kompanije GUESS se oslonio na Internet kako bi promijenio svoje poslovanje i da pokažu kako kompanije 21. vijeka treba da posluju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari