Odlomak

1. Uvod

Savremeno upravljanje projektima podrazumeva odgovarajuću organizaciju ljudi, poslova, komunikacije i svih raspoloživih resursa, usmerenih ka ispunjenju zadatih ciljeva. Ovaj zadatak u upravljanju projektima je osnovna determinata u procesu izvršavanja projekta. Suštinski, organizacioni proces se uklapa u šemu i kalup projekta ali i određuje njegovu efektivnost i efikasnost pa mu, samim time, daje i ekonomsku opravdanost. Ako pojednostavimo ove tvrdnje, dolazimo do zaključka da je projekat plansko i sistemsko rešavanje unapred određenog problema.

„U poslovnom svetu, projekat uglavnom označava niz međusobno povezanih aktivnosti, koje obično podrazumevaju grupu ljudi koji zajedno rade na jedokratnom zadatku tokom perioda od jednog do osamnaest meseci.“

Naravno, upravljanje projektima je definisano kao naučna disciplina, koja svojim metodama i tehnikama, upravlja alatima za procesuiranje. U savremenoj teoriji, došlo se do zaključka da je sinergija jedna od metodologija koja je održiva u realnosti i prihvaćena u praksi. Na taj način, veliki je broj alata i tehnika uključen u realizaciju projekata i njegovo upravljanje. Ovakav pristup zahteva od menadžera, koji vode projekat i aktivno učestvuju u upravljanju, veliko odnosno široko tehničko i naučno znanje, kao što su: planiranje i prognoza, kvantitativne procene događaja u budućnosti, organizaciju izvođenja, praćenja i kontrole i na kraju, analize i upravljanje korekcijama odnosno korigovanje ulaza.

Prilikom planiranja metodologije upravljanja projektom, moraju se uzeti u obzir sve specifičnosti i osobine samog projekta. Ovde se kreće od analize svih činilaca: zahtevanih rezultata, raspoloživih fondova i budžeta, planiranih resursa, itd. Sve ovo je uokvireno metodologijom i naučnim pristupom na polju upravljanja projektima, a to znači da su definisane i opšte prihvaćene tehnike, alati i sredstva koji se planiraju i sistemski koriste.

U narednim poglavljima prikazaćemo koji su to savremeni pristupi koji se koriste za upravljanje projektima. Na osnovu toga, definisane su i tehnike koje su standardizovane. Definicije svih alata i metoda će biti pojašnjene na osnovu praktičnih primera u praksi. Najvažnija teorema ovog rada se zasniva na ideji da se svi procesi u upravljanju mogu definisati kao projekti. Počevši od najjednostavnijih pa do kompleksnih ciljeva i organizacija, procesni projekti će biti uspešni ukoliko imaju zdrave i jasne osnove (temelje). Do ovog cilja se dolazi na osnovu planski defnisane organizacje upravljanja, a ključ svega toga se nalazi u poznavanju najboljih odgovarajućih tehnika za svaki projekat. Upravo znanje metaoda upravljanja projektima će omogućiti menadžeru da bude inventivan i da improvizuje i razvija iznova metodologiju, za svaki novi projekat, ukoliko se opredelio za „ad hoc“ upravljnje projektima.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 30 stranica
  • Menadžment projekta Prof. dr Branko Đedović
  • Školska godina: Prof. dr Branko Đedović
  • Diplomski/master radovi, Skripte, Menadžment
  • Srbija,  Beograd,  ALFA UNIVERZITET - Fakultet za menadžment u sportu   UNIVERZITET PRIVREDNA AKADEMIJA, NOVI SAD FAKULTET ZA MENADŽMENT MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA, BEOGRAD

Više u Menadžment

Više u Skripte

Komentari