Odlomak

Dečijim ili ranim brakom se smatra zajednica dvoje ljudi, bez obzira da li je službeno zaključena ili ne, od kojih barem jedno ima manje od 18 godina. Zbog toga što su deca, maloletni supružnici se smatraju nesposobnim za davanje slobodnog i potpunog pristanka na brak, što znači da sklapanje brakova sa decom predstavlja kršenje ljudskih prava i prava deteta.
Na Kosovu danas su brakovi sa decom relativno retki, ali se i dalje sklapaju u određenim zajednicama ili etničkim grupama, pre svega, ali ne i isključivo, među Romima, Aškalijama, Egipćanima i Gorancima. Sklapanje brakova sa decom je pojava koja različito utiče na devojčice i dečake. Ukupan broj dečaka sa kojima su širom sveta sklopljeni brakovi je znatno niži nego ukupan broj devojčica sa kojima su sklopljeni brakovi. Devojčice neveste takođe predstavljaju grupu koja je podložna nasilju u kući i seksualnom zlostavljanju u odnosima koji su nejednaki. Ukoliko ostanu u drugom stanju, devojčice neveste često pate od komplikacija tokom trudnoće i porođaja, jer im tela nisu spremna na rađanje. Po sklapanju braka, i dečaci i devojčice često moraju da napuste školu kako bi ušli na tržište rada i/ili kako bi preuzeli domaće odgovornosti kod kuće.
Razni međunarodni sporazumi, konvencije i programi aktivnosti se hvataju u koštac sa problemom sklapanja brakova sa decom. Među njima su: Konvencija o saglasnosti za stupanje u brak, starosnoj granici za stupanje u brak i registraciji braka iz 1962. godine, Konvencija o ukidanju svih oblika diskriminacije žena (1979. god.), Pekinška platforma za preduzimanje aktivnosti iz 1995. godine nakon čijeg usvajanja je usledila četvrta svetska konferencija o ženama Ujedinjenih nacija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari