Poslovne finansije preduzeća
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Turizam/Ugostiteljstvo
Objavio DalekojeDizni 09. april 2013. Prijavi dokument
Mogućnosti za razvoj turizma na selu na području opštine Kosjerić
Ukazivanje na mogućnosti razvoja turizma na selu je višestruko opravdano, jer se ,, Razvoj seoskog turizma u potpunosti uklapa u koncept razvoja održivog turizma, koji počiva na dva osnovna postulata – zaštiti i očuvanju prirodnih i kulturnih resursa i isticanju važnosti problema društvenih troškova razvoja turizma. Reč je o težnji za očuvanjem ograničenih resursa za razvoj turizma, kao i za unapredjenjem kvaliteta života svih aktera u procesu upravljanja razvojem turizma.”
Opšte promene turističke tražnje idu u korist seoskog turizma ( naročito medjunarodna tražnja). Održivost se nalazi u osnovi filozofije ove vrste ličnog, individualnog i nestandardizovanog turističkog proizvoda.Osnovnim motivima za usmeravanje turista ka ruralnim područjima može se smatrati želja za boravkom u očuvanoj prirodnoj sredini i osećaj slobode, autentičnosti i tradicije, što zajedno rezultira osećajem relaksacije i smirenosti, usporavanjem ritma života, što je u suprotnosti sa načinom života u urbanim sredinama. Heterogenost i složenost turističke tražnje usmerene prema ruralnim područjima uslovljava da i turistička ponuda bude kompleksna. Radi se o obrazovanju turističkog proizvoda, koji
je po svemu specifičan i zahteva detaljnu analizu.
Prezentacija seoskog turizma opštine Kosjerić
Stanje razvijenosti turizma opštine Kosjerić je takvo da je opravdanije govoriti o prirodnim i antropogenim turističkim vrednostima u smislu potencijala za vreme koje će doći, nego o sadašnjim efektima turizma.
a) Opšti podaci o opštini Kosjerić
Prirodne vrednosti
Kosjerić se nalazi u Zapadnoj Srbiji, na podjednakom rastojanju od Valjeva na severu i Užica na jugu. Oba gradska centra imaju dobru drumsku i železničku saobraćajnu vezu sa regionalnim i magistralnim putevima i prugom Beograd-Bar. Kosjerićka kotlina je dolinom Skrapeža otvorena ka Požegi ( nadmorska visina je 410 –430 m). Prema severu se uzdižu Povlen i Maljen, a prema jugozapadu Jelova gora, Drmanovina i Crnokosa ( oko 1000 m n.v.). Kontrasti nisu previše naglašeni, tako da pejzaž ima blage i za turizam privlačne forme u gotovo svim pravcima. Kratke i malovodne pritoke Skrapeža svojim dolinama omogućuju prohodnost terena i čine reljef razgranatim po vertikali i horizontali iz čega zaključujemo da je 2
naglašena polivalentnost prostora. U uslovima naglašene konkurencije ( Divčibare na severu, Zlatibor na severozapadu, Tara u oblasti Podrinja ) strategiju razvoja turizma trba zasnivati na izvornoj i dobro zaštićenoj prirodi, tradiciji turizma na selu, manifestacijama specijalnog sadržaja. U tom smislu i antropogene vrednosti predstavljaju element obogaćivanja sadržaja boravka i osnovu za kulturnomanifestacioni turizam.
Antropogene vrednosti
Na teritoriji opštine nalazi se blizu stotinu kulturno-istorijskih spomenika. Jedan od najvrednijih je crkva brvnara, posvećena Svetom Djordju, u selu Seča Reka, podignuta još u XV veku, više puta paljena i obnavljana. Današnji izgled dobila je u vreme Karadjordja, 1812. godine. U crkvi se nalaze eksponati umetničke vrednosti: ,, Zlatne dveri”, donete iz Hercegovine, putir iz 1812. – kujundžijsko delo znatne umetničke vrednosti, ,,antimnis” iz 1876. godine, donet iz manastira Svete Gore, kao i veći broj ikona. Osim toga, crkva je ukrašena mnogobrojnim ornamentima i drvenim ukrasima.Etnografske vrednosti predstavljene su narodnim običajima, nošnjom, folklorom, kulinarstvom. Okupljanje ljudi povodom različitih svetkovina ima dugu tradiciju, ali je remenom dosta izgubilo od nekadašnje autentičnosti. Ovo je uslovljeno sve manjim brojem seoskog stanovništva i promenama u načinu života. Tradicionalna okupljanja, sa izvesnim elementima turizma, trgovine, zabave i razonode, su vašari. Odatle se razvila i manifestacija ,,Čobanski dani”, upisana u zvanični kalendar turističkih priredbi Srbije, koje su od značaja za unapredjenje celokupne turističke ponude. Manifestacija se, počev od 1980. godine, odrzava na planinskoj zaravni Grad, 7 km udaljenoj od Kosjerića, s tim da je poslednjih par godina održana u samom gradu zbog loše pristupačnosti brdu Grad i izvesnih problema, vezanih za samu organizaciju. Manifestacija traje tri dana ( oko Petrovdana) i okuplja veliki broj posetilaca i učesnika u programu. Radi se o prezentovanju dela narodnog stvaralaštva kroz pesmu, igru, domaću radinost, gastronomiju, izbor najlepše čobanice itd. ,,Čobanskim danima” je potrebno vratiti nekadašnji značaj, autentičnost, učiniti ih sadržajnijim i bolje predstaviti turističkom tržištu.Dakle, prirodne i antropogene turističke vrednosti opštine Kosjerić su deo osnove razvoja turizma na selu.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.