Odlomak

POJAM NASLEDJIVANJA

  •     Nasledjivanje nastaje i proizvodi dejstvo posle smrti FL (proglasenja nestalog lica za umrlo), a sastoji se u stupanju naslednika u imovinskopravne odnose umrlog lica koji su postojali u vreme smrti tog lica. Smrcu prestaje subjektivitet ostaviocа, a prava podobna za nasledjivanje prelaze na njegove univerzalne (eventualno i singularne) sukcesore. Naslednici u tom momentu stupaju u sva nasledjivanju podobna prava i obaveze ostavioce. Nasledjivanje je prenosenje celokupne imovine umrlog na prezivelog.
  •     Umrlo lice je ostavilac. Ostavilac koji je sacinio testament – zavestanje, naziva se testator ili zavestalac.
  •     Lice koje stupa u imovine odnose umrlog lica je naslednik. Kada vise lica nasledjuje isto nasledje oznacavaju se kao sanaslednici. naslednik je univerzalni sukcesor ostavioca koji, u trenutku smrti ostavioca, stice celokupnu zaostavstinu ili jedan njen idealno odredjeni deo. Ako neko lice stice iz zaostavstine pojedine stvari i prva ono je singularni sukcesor.
  •     Imovina koja je ostala posle smri ostavioca je zaostavstina, nasledje, nasledna masa ili ostavina.
  •     Objektivno nasledno pravo je sistem propisa koji regulise naslednopravne odnose – prelazenje imovine sa ostavioca, posle njegove smrti, na naslednike.
  •     ZON je stupio na snagu 5. Maja 1996. Godine, a 2003. Ustavni sud je doneo odluku kojom je utvrdio da odredbe ZON koje se odnose na vojne obveznike koji su napustili zemlju da bi izbegli duznost njene odbrane, nisu u saglasnosti sa Ustavom. Pored ZON i Zakona o vanparnicnom postupku, kao osnovni izvori naslednog prva, naslednopravni odnosi su regulisani i dopunskim: Zakon o osnovama svojinskopravnih odnosa, Zakon o ratifikaciji Konvencije o jednoobraznom zakonu o obliku medjunarodnog testamenta, zakon o obligacionim odnosima, Zakon o parnicnom postupku, Zakon o autorskim i srodnim pravima, Zakon o resavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja u odredjenim odnosima.
  •     Subjektivno nasledno pravo je pravo jednog lica da posle smrti ostavioca stekne nasledjivanju podobna prava na celoj ili delu zaostavstine. Pravo naslednika nastaje tek smrcu ostavioca.
  •     Nauka naslednog prava je naucna disciplina koja izucava prvenstveno objektivno i subjektivno nasledno pravo, da ga kriticki ispituje i predlaze donosenje novih, primerenijih normi.

NACELA NASLEDNOG PRAVA
1.    Nasledjivanje u momentu smrti – nasledjivanje se primenjuje tek kada nastupi smrt FL, za vreme zivota nekog lica ne moze se naslediti njegova imovina.
2.    Sticanje zaostavstine po sili zakona – u trenutku smrti ostavica zaostavstina prelazi na njegove zakonske i testamentarne naslednike i kada za tu cinjenicu ne znaju i pre davanja naslednice izjave.
3.    Nacelo neposredne univerzalne sukcesije – izrazava se kroz pravilo da posle osavioceve smrti nasledjivanju podobna prava i obevze prelaze na njegovog naslednika ili sanaslednike. Stoga na naslednike prelaze i ona prava koja im ne odgovaraju. Zaostavstina se kao celina prenosi sa ostavioca na naslednike neposredno, bez posredovanja. Iz zaostavstine se mogu sticati i pojedinacna prava i stvari (legat) ali ne neposredno vec posredtvom naslednika.
4.    Nasledjivanje na osnovu testamenta i zakona – prvi osnov pozivanja na nasledje je testament. Volja zavestaoca da raspolaze testamentom ogranicena je institutom nuznog zakonskog naslednog dela. Na osnovu zakona naslednici nasledjuju ako testament nije sacinjen ili je opozvan ili oglasen nistavim ili tetsamentarni naslednik ne moze ili nece da nasledi. Nase pravo zabranjuje nasledjivanje po ugovoru o nasledjivanju. Ugovor o dozivotnom izdrazavanju nije osnov za nsledjivanje.
5.    Nacelo ravnopravnosti – proistice iz clana 21. Ustava RS o jednakosti gradjana bez obzira na rasu pol, nacionalnu pripadnost, … i izjednacenost dece rodjene u braku i van braka
6.    Nacelo dobrovoljnosti sticanja – zaostavstina se nasledjujue dobrovoljno.lice koje ne zeli da bude naslednik ne moze se to svojstvo nametnuti, on moze da se odrekne nasledja, a ako se odrekao fingira se da on nikada nije bio naslednik.
7.    Nacelo slobode testiranja – omogucava svakom licu da svojom voljom, u obliku testamenta odredi lice koje ce ga naslediti.
8.    Raspravljanja zaostavstine po sl.duznosti – pokrece se po sl.duznosti cim sud sazna  da je neko lice umrlo ili da je proglaseno za umrlo.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari