Odlomak

UVOD

Sektor osiguranja je pored bankarskog sektora najvažnija finansijska institucija sa ključnom ulogom u razvoju ekonomije kako svetske tako i naše privrede. Danas, osiguranje predstavlja multidisciplinarnu oblast sa elementima pravnog, ekonomskog, istorijskog, aktuarskog i sociološkog aspekta. Što se tiče osiguravajućih kompanija razlikujemo one koje osiguravaju život i one koje se bave opštim osiguranjem.
Osiguranje života koje je tema ovog rada rešava mnoga važna životna pitanja, kao što su školovanje dece, stupanje u brak, kupovinu stana ili pak način kako obezbediti dodatna sredstva za „stare dane„. Osiguravajuće kompanije na finansijskom tržištu su tu da pronađu jedinstvene metode i strategije, pomoću kojih će ostvariti održivu konkurentsku prednost, a da bi obezbedile dugoročni opstanak, svoju ponudu prilagođavaju upravo potrebama potrošača.
Što se istorijskog razvoja tiče, na prve oblike osiguranja života nailazimo još u u Egiptu kada je osnovano društvo egipatskih zidara, služilo je za obezbeđenje za slučaj smrti i pribavljanje sredstava za troškove lečenja njihovih članova. Elementi osiguranja se javljaju i starom Rimu i to kroz udruživanje radi finansijske pomoći porodici člana udruženja usled njegove smrti, zvala su se Collegia, a osnivana su na staleškoj i religijskoj osnovi i bila su namenjena finansiranju troškova sahrane svojih. Od raspada Rima, tragova o osiguranju nema sve do XI veka.
1182. Godine zabeleženo je finansijsko udruživanje Jevreja proteranih iz Francuske u Lombardiju. Uzajamno prikupljena sredstva imala su namenu zaštite od rizika na putovanju. Prve polise životnog osiguranja zabeležene su u Engleskoj u XIV veku. Najstarija sačuvana polisa osiguranja života datira upravo iz Engleske iz 1567.godine, ali je na italijanskom jeziku, dok najstarija sačuvana polisa na engleskomm datira iz 1656.godine. Ali u to vreme polisa osiguranja nije uvek bila garancija dobijanja nadoknade. Prvi zakoni u ovoj oblasti se donose u Barseloni 1435.god. i Firenci 1522.godine. Novi vek sa naučnim dostignućima uz komercijalizaciju i tehničko i naučno utemeljenje osiguranja uvodi državni nadzor nad poslovanjem osiguranja. U XVII veku osnove aktuarske matematike, kao naučnog temelja za osiguranje života postavljaju svojim doprinosima matematici i nauci uopšte imena kao što su Dekart, Njutn, Lajbnic, Paskal, Bernuli i Gaus. Prve osiguravajuće kuće zabeležene u istoriji jesu nemački Hamburger Feuerkasse iz 1676.godine, engleski Sun iz 1717. Godine i Lloyds iz 1717.godine. Prve tablice smrtnosti na svetu donosi Britanska kraljevska akademija nauka 1693.godine Prvo moderno društvo je osnovano 1699.godine u Londonu, a prvo udruženo 1835.godine. pod nazivom New England Life, a potom je osnovano još dvanaest drugih društava u oblasti životnog osiguranja koja i danas postoje.
Ni srednjovekovna Srbija ne zaostaje u ovom pogledu jer postoje zapisi koje svedoče o postojanju ustanova koje su imale dodirnih tačaka sa savremenim osiguranjem. Dušanov zakonik, pominje kolektivnu odgovornost za naknadu štete. U njemu su predviđene neke mere koje se odnose na sigurnost imovine i mere zaštite za više rizika, uključujući požar, namernu paljevinu, krađu, razbojništvo itd. Bilo je predviđeno da se šteta na imanjima vlastelina nadoknadi iz carske kase, a potom je taj fond obnavljan sistemom dažbina.
Kod nas osiguranje u pravom smislu reči sreće tek polovinom XIX veka, obavljano je preko predstavnika inostranih osiguravajućih društava, da bi se to promenilo početkom XX veka kada su nastala prva domaća osiguravajuća preduzeća, čija je glavna delatnost bilo osiguranje života. Beogradska zadruga, koja se bavila bankarskim poslovima osniva 1897.godine posebno odeljenje za osiguranje života čime se dovodi u vezu bankarski sektor i osiguranje. „Zanimljivo je uočiti da je još pre više od veka u Srbiji postojala ta veza, što je snažna težnja i na savremenom tržištu.
Posle rata i promena izazvanih socijalističkom revolucijom, poslovi osiguranja prešli su u domen države i 1945. godine osnovan je Državni zavod za osiguranje i reosiguranje, spajanjem predratnih osiguravajućih kuća „Dunav“, „Elementar“ i „Vinerštediše“. Zavod je imao tri osnovne funkcije osiguranje državne i javne imovine od požara idr.rizika, sprovođenje svih vrsta obaveznog osiguranja i reosiguranja.
Izraz Životno osiguranje je nastao od lošeg engleskog prevoda „Life insurance“, ali opšte značenje na različitim jezicima uvek podrazumeva isti pojam poverenja, zaštite i obezbeđenja, svrha se ne razlikuje mnogo od ovog opšteg značenja, koje zapravo i ima ulogu pružanja sigurnosti.
U razvoju svakog modernog društva neminovne su promene, one su uslovile i razvoj ovog društvenog segmenta i to kroz organizovani vid osiguranja i osiguravajućih društava.
Značaj životnog osiguranja je nemerljiv, u uslovima kada se ne možemo osloniti na siguran posao, zagarantovanu penziju. Namenjeno je svima koji razmišljaju o svojoj budućnosti, kako bi ona bila što duža i kvalitetnija. Očekivanja ljudi usmerena su da život treba da se odvija po zamišljenom planu, ali je iskustvo ono koje nas uči da se stvari ne odvijaju kako smo zamislili. Odgovor na to kako ublažiti nepredviđeno daje životno osiguranje. Bez obzira na finansijske mogućnosti, osiguravajuće kompanije nude prilagodljivost njihovih proizvoda našim potrebama. Većina kuća u ponudi ima i nekoliko vrsta životnog osiguranja, počev od klasičnog, riziko za slučaj smrti, mešovitog pa sve do specijalno kreiranih programa koji nude više pogodnossti u samo jednooj polisi. Potpuna osiguravajuća zaštita uz jednostano ulaganje i siguran plasman sa garantovanom isplatom osigurane sume su ono što garantuju i ne samo da predstavljaju vid osiguravajuće zaštite već i vid štednje. „Novac uplaćen u životno osiguranje je maksimalno zaštićen zakonskim instrumentima, pa po isteku trajanja osiguranja, polisa osiguranja života garantuje isplatu ugovorene svote uvećanu za propisanu dobit. „
Životno osiguranje je jedno od najatraktivnijih ulaganja u svetu, i jedna od mogućnosti pomoću koga možemo naš život učiniti spokojnijim, obezbediti se od nepredviđenih slučajeva bilo da je reč o bolesti, nesposobnosti za rad. Temelj ljudskih potreba je upravo potreba za sigurnošću i stabilnošću.

 

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Osiguranje

Više u Skripte

2 replies on “Osiguranje”

ance4anka88 says:

osiguranje je u porastu i treba pisati o njemu

spalestasni says:

postovani
ovaj rad je kolegica ukrala od mene i objavila
nemojte koristiti jer ce vam rad bitit plagijat
ako treba obajviti cu i njeno ime

pozdrav

Komentari