Odlomak

UVOD

Za većinu osoba religijajeorganizovani sistem verovanja i bogosluženja koje stavljaju Boga u središte. Za neke druge ipak religija označava verovanje u veći broj bogova a postoje i osobe koje ne poseduju neku tradicionalnu veru ili religiju već praktikuju neku vrstu verovanja na svoj lični način, nevezano od organizovanih religija. Ipak većina zemaljskog stanovništva veruje da je nekakva sila uticala na stvaranje sveta i da ima bar donekle uticaj i na život pojedinaca.

Krozistorijureligija je zauzimalaglavno mesto u životuljudi, i uticalananjihovoshvatanje i reagovanje u sredini u kojojžive. Prvi oblici religije javljaju se još u prvobitnoj ljudskoj zajednici kao posledica čovekovog shvatanja da se mnoge stvari u prirodi događaju i bez njegove volje i da on na te pojave ne može uticati niti ih kontrolisati. Takve pojave su npr. suše, poplave, munje i gromovi i slično. Tako je čovek saznao o postojanju viših sila, te su u njegovom umu nastali prvi oblici “bogova” koji su simbolizovali jedinstvene moći koje vladaju čovekovim postojanjem.

 

 

 

 

POREKLO I RAZVOJ RELIGIJE

Kao i drugi oblici društvene svesti, religija je tokom svog razvoja prošla kroz razne faze. Animizam kao najraniji oblik religije znači verovanje u mnoštvo duhova za koje se misli da žive u svetu ljudskih bića. Aminizam je egzistirao u malim i naizgled „prostim“ društvima.Toteizam je sledeći stepen u razvoju religije. Reč totem potiče iz jezika severnoameričkih indijanskih plemena i koristi se kao simbol u vidu životinja, biljaka ili mrtvih stvari za koje se veruju da imaju natprirodnu moć. U savremenom društvu koriste se simboli slični totemu, npr. sportski tim na svom amblemu ima neku životinju ili maskote su na određen način totemi.Teizam je naredna faza u razvoju religije, on potiče od grčke reči teos što znači Bog. Teizam se zasniva na verovanju u boga. On se deli na politeizam (verovanje u više bogova) i monoteizam (verovanje u jednog boga). Monoteističke religije su na primer judejstvo, hrišćanstvo i islam.

Tri najuticajnije monoteističke religije u svetskoj istoriji su judejstvo, hrišćanstvo i islam. Sve tri su nastale na Srednjem istoku i sve uticale jedna na drugu.

Judejstvoje najstarija od ove tri religije. Stari Jevreji su bili nomadi koji su živeli u drevnom Egiptu i na okolnim područjima. Sve do stvaranja Izraela ubrzo posle drugog svetskog rata, nije postojala država u kojoj bi judejstvo bilo zvanična religija. Jevrejske zajednice uspele su da prežive u evropi, Severnoj Africi i Aziji iako su često bile izlagane progonima.

Hrišćanstvomnogi stavovi u judejstvu inspirisali su hrišćanstvo pa su vremenom postali njegov sastavni deo. Isus je bio pravovern Jevrejin, a hrišćanstvo je otpočelo kao sekta judejstva a, prema nekim gledištima, nije jasno da li je Isus želeo da osnuje posebnu religiju. Pavle, rimski građanin koji je govorio grčki, bio je glavni inicijator širenja hrišćanstva. Iako su hrišćani u početku bili surovo proganjani, car Konstantin je usvojio hrišćanstvo kao zvaničnu religiju Rimskog carstva, ono se potom raširilo i postalo dominantna snaga u zapadnoj kulturi u sledećih dve hiljade godina. Hrišćanstvo danas ima veći broj pristalica i raširenije je po svetu od bili koje druge religije. Glavni ogranci hrišćanstva su rimokatoličanstvo, protestantizam i istočno pravoslavlje.

Islam poreklo islama, danas druge po veličini religije u svetu slično je poreklu hrišćanstva. Islam se razvio iz učenja proroka Muhameda u sedmom veku naše ere. Za jedinog Boga islama – Alaha, veruje se da gospodari životima ljudi i svim ostalim u svetu prirode. Islam se veoma raširio, tako da danas broji oko jednu milijardu pripadnika. Većina njih je koncentrisana u severnoj i istočnoj Africi, na srednjem istoku i u Pakistanu.

 

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari