Odlomak

 
UVOD

Vrijednost je pojam koji je u svakodnevnoj upotrebi i kojim se želi iskazati kvalitet nečega ili nekoga. Stoga konstatujemo da svaka ličnost, svaki učenik, svaka individua preferira jednu od različitih oblika vrijednosti. Koje bi to vrijednosi bile u centru zbivanja? To bi bile sledeće vrijednosti: porodične vrijednosti, tradicionalne vrijednosti, „prave vrijednosti“… U pedagoškom smislu pojam vrijednosti iskazuje se na relaciji vrijednosti – vaspitanje. Vrijednost jednog ili više učenika jeste postupak kojim se omogućava da subjektivno i objektivno sagleda i da razvija i umnožava svoje personalne (lične) sposobnosti.
U radu ističemo da su vrijednosti koje individua promoviše povezane sa ličnim aktivnostima u slobodnom vremenu. U naučnim pedagoškim krugovima nailazimo na izjednačavanje pojma vrijednosti sa značenjem vrijednosnih orijentacija. Međutim, konstatujemo da su pojmovi vrijednosti i vrijednosne orijentacije u pedagoškom kontekstu povezane i koji ne mogu imati sinonimno značenje. Suštinska razlika je ta koja se iskazuje pojmom orijentacija.
Svaki učenik posjeduje vrijednosnu orijentaciju koja je potkrepljena snalaženjem u prostoru, a snalaženje u prostoru podrazumjeva pronalaženje pravog puta i putokaza u savladavanju životnih iskušenja. Ona omogućava učeniku da sagleda pozitivnu, ali i negativnu stranu svoje ličnosti.
Slobodno vrijeme kao vid vremena kojim pojedinac slobodno raspolaže (izvan profesionalnih, porodičnih i društvenih obaveza), omogućava da svaki pojedinac u svoj život i rad, pa i slobodno vrijeme, unosi, razvija i stvara određene vrijednosti. Dakle, između vrijednosnih orijentacija i slobodnog vremena postoji određen međuuticaj i korelacija. Svaki pojedinac svojim vrijednosnim orijentacijama djeluje na vlastiti izbor aktivnosti u slobodnom vremenu, ali i aktivnosti slobodnog vremena potvrđuju i dalje razvijanje vlastite vrijednosne orijentacije.
Izbor aktivnosti u slobodnom vremenu ne zavisi samo od ličnih mogućnosti, već i od uslova u kojima pojedinac živi i radi. Same vrijednosne orijentacije ne utiču na izbor aktivnosti u slobodnom vremenu, već imamo i drugih faktora kao što su: porodica, vršnjaci, škola i potrebe.
Vrijednosne orijentacije motivišu i podstiču učenike, one usmjeravaju njihovo ponašanje, pa samim tim utiču i na aktivnosti koje će pojedinac koristiti u slobodnom vremenu. U zavisnosti od interesovanja zavisiće i aktivnosti kojima će se učenici baviti. U današnjem savremenom društvu, slobodno vrijeme, postaje sve aktuelnije i izraženije područje vaspitno-obrazovnog djelovanja. Ono predstavlja novu dimenziju, novi prostor, novu mogućnost razvoja čovjeka.
Učenik se može baviti većim brojem aktivnosti u slobodnom vremenu, ali su te aktivnosti hijerarhijski raspoređene tako da za jedne možemo da kažemo da su dominantnije i važnije, a za druge da su manje dominantne. U današnje vrijeme učenici treba da budu što više okrenuti i otvoreni prema različitim aktivnostima te da razvijaju određena znanja, vještine i sposobnosti.
Metodologijom istraživanja obuhvatili smo problem i predmet istraživanja, cilj i zadatke istraživanja, hipoteze, varijable, metode, tehnike i instrument istraživanja, postupke za statističku obradu podataka, populaciju i uzorak istraživanja, organizaciju i tok istraživanja. Našim istraživanjem obuhvatili smo učenike šestog i osmog razreda osnovne škole „Borislav Stanković“ u Banjoj Luci.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Skripte

Komentari