Odlomak

UVOD

U periodu adolescencije mladi su skloni isprobavanju raznih oblika
ponašanja u cilju sticanja iskustva i veština, koje im mogu pomoći u
definisanju novih društvenih uloga. Međutim, težnja ka isprobavanju
novih životnih mogućnosti ne mora uvek biti praćena ponašanjima
koja imaju adaptivnu funkciju. Period adolescencije smatra se
prekretnicom i za razne vrste rizičnih ponašanja, koja mogu ugroziti
zdravstveni, socijalni i radni status mlade osobe.
Osnovni psihološki aspekti adolescencije

Adolescencija (lat.adolescere-sazrevati ) predstavlja period života na prelazu od detinjstva ka odraslom dobu. Period adolescencije je podeljen na tri potperioda:
I faza pubertalna (genitalna ) traje od početka adolescencije, između 10. i 12. godine,do 15. godine. Ona predstavlja period koji je pod uticajem burnih bioloških promena, u kojem dolazi do razvoja sekundarnih seksualnih osobina sa izraženim promenama fizičkog izgleda. Promena fizičkog izgleda daje osnovu za psihološku promenu koja se ogleda u izraženom heteroseksualnom interesovanju, koje omogućava početak izgradnje polnog identiteta. Polni identitet se određuje kroz stepen prihvatanja sopstvenog pola.
II faza prava adolescencija ( tranziciona ) traje od 15. godine do 19. godine. Ova faza je dominantno određena razvojem apstraktnog mišljenja, koja pitanjima „šta ako…tj.šta bi bilo, kad bi…“daje mogućnost adolescentu da preispituje postojeću stvarnost, njene vrednosti i smisao svog postojanja. Adolescent u ovoj fazi intenzivno preispituje i traga za identitetom, što se lako uočava kroz karakteristično poistovećivanje sa zamišljenim i najčešće idealizovanim modelima, prema kojima pokušava da se oblikuje. U ovom periodu počinje intenzivnije eksperimentisanje u seksualnim aktivnostima, tako da se stiču sopstvena iskustva koja omogućavaju formiranje trajnih obrazaca polnog identiteta. Na završetku ove faze adolescent je u stanju da uspostavi kontrolu nad svojim nagonskim potrebama, koje je u skladu sa važećim društvenim normama,i uspostavi bliske odnose sa drugim osobama zaosnovane na toleranciji, razumevanju.
III faza kasna adolescencija traje od 20-24. godine. Osnovna obeležja ove faze su potreba da se uspostave čvrste veze sa razvojem snažnih osećanja, veštinu da stečenu sposobnost apstraktnog mišljenja praktično koristi projketući moguće bračne, porodične, i profesionalne odnose, i potreba da se upušta u sociološke i političke rasprave ističući dostignuti nivo razvoja društvenih i moralnih normi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Psihologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari