Odlomak

UVOD

Maturski rad obrađuje dio Zakona o parničnom postupku kojim se započinje parnični postupak. Tužba, izložit ćemo posljedice podnošenja tužbe, načela postupka, sadržaj tužbe, postupanje po tužbi, odluke, preinačenje tužbe i povlačenje tužbe. Odgovor na tužbu , obradit ćemo dostavljanje, dostavljanje odgovora na tužbu, sadržaj odgovora na tužbu, preboj i protivtužbu.

Pripremno ročište obradit ćemo zakazivanje pripremnog ročišta, tok pripremnog ročišta, odluke, zakazivanje glave rasprave, javnost postupka, jezik u postupku, izuzeće sudije, i alternativno rješavanje spora. Budući da je u ovoj fazi prvostepenog postupka moguće da sud po službenoj dužnosti ili na prijedlog stranaka odlučuje o nadležnosti suda, stranačkoj sposobnosti, svojstvu suparničara ili sudjelovanju trećih osoba u postupku, ovlaštenjima za zastupanje, prigovorima u pogledu korištenja jezika i dostavljanja, te da je nakon završetka ove faze postupka ograničeno isticanje tih prigovora (osim za stranačku sposobnost i pravilnost zastupanja na koje sudovi paze po službenoj dužnosti u toku cijelog postupka) to je važno prilikom obrade ovog modula obuhvatiti navedene institute.

Značaj ovog rad je izraženiji u primjeni novog ZPP-a u odnosu na raniji ZPP jer je novim ZPP-om reducirano načelo materijalne istine na način da je teret iznošenja činjenica i predlaganja dokaza isključivo na strankama a sud u tom smislu može djelovati samo kada iz rezultata rasprave proizilazi da stranke idu za tim da raspolažu zahtjevima kojima ne mogu raspolagati. Stoga je važno da u pripremi glavne rasprave sud pravilnim vođenjam postupka omogući potpunu pravnu zaštitu te da stranke na vrijeme upozori na posljedice blagovremenog poduzimanja radnji. Iako je napušteno načelo podučavanja neuke stranke iz ranijeg ZPPa, novim Zakonom je predviđeno nekoliko izuzetaka u fazi ispitivanja tužbi, odgovora na tužbu i pripremnog ročišta na koje ćemo ovim modulm posebno ukazati.

Zbog težnje za ubrzanjem i pojednostavljenjem postupka odredbama zakona kojim se reuliše glavna rasprava je ukinuta mogućnost iznošenja novih činjenica i dokaza tokom cijele glavne rasprave jer se iste mogu predlagati samo na pripremnom ročištu. Strankama je data znatno aktivnija uloga u postupku, suštinska uloga sudije je promijenjena u tom smislu da se on sada samo obavezuje da vodi računa da se glavna rasprava vodi pravilno i ne odlaže bezpotrebno.Posebno se daje značaj raspravnom nečlu I stranke su dužne da dokažu činjenice na kojima zasnivaju svoj zahtjev. Novim ZPP-om drugostepenom i revizijskom sudu je značajno sužena mogućnosti da preispita prvostepenu presudu poslužbenoj dužnosti jer je ta mogućnost svedena samo naprimjenu materijalnog prava i povrede postupka koje se odnosena stranačku sposobnost i zastupanje.

Predlaganje novih dokaza u kasnijoj fazi postupka nakonpripremnog ročišta predpostavlja određene uslove što takođerupućeje na značaj spoznaje stranaka i suda da se već u tužbi a najkasnije na pripremnom ročištu predlože svi dokazi . Ako stranka nije u svom pravnom lijeku istakla prigovore upogledu npr.apsolutne nadležnosti, odluke suda o pravu nakorištenje svog jezika, povreda u dostavljanju zbog nezakonitog postupanja suda, ili prigovora presuđene stvari ili je odlučeno ozahtjevu o kome već teče parnica, to je u praksi sporno da liviši sud može sam po službenoj dužnosti paziti na rješenja potim prigovorima ako to pravni lijek ne ukazuje.U tom smislu ćemo ukazati na različita stajališta. To znači da se u pripremanju postupka koji ćemo predstaviti uovom radu trebaju pokušati otkloniti dileme ili na isteukazati a koje mogu usporiti okončanje postupka i dovesti dosituacije da se npr.donese presuda koju će zatim viši sudukinuti i u toj fazi postupka odbaciti tužbu.Kod zakazivanja pripremnog ročišta novi ZPP predviđa konsultacije sa strankama što je zajedno sa normama kojima sepredviđa mogućnost suda da po službenoj dužnosti uputi strankena medijaciju, također primjena načela ekonomičnosti u rješavanju spora i značajna novena u odnosu na raniji ZPP. Stoga će predmetni modul obraditi teorjiski prikaz spornihpitanja u primjeni novog Zakona, a zatim i praktičnointeraktivnim radom i radom u grupama na seminaru izvršitiprovjeru pitanjima ili na konkretnom hipotetičkom slučaju.

U radu će se posbno naglasiti na važnost ravnopravnosti polova i progresivan pristup ravnopravnosti polova od strane svih nosilaca pravosudnih funkcija a posebno iznoseći hipotetički problem koji se odnosi na primjenu ravnopravnosti polova u građanskom posutpku.

  1. STRANKE U POSTUPKU

Tužba je prva parnična radnja kojom se pokreće parnični postupak za zaštitu određenog subjektivnog građanskog prava. Tužilac se obraća sudu sa zahtjevom da sud donese odluku kojom tužitelju pruža određenu pravnu zaštitu, u odnosu na tuženog za koga tvrdi da se prema njemu nalazi u određenoj građansko pravnoj obavezi koju neće da dobrovoljno ispuni ili u odnosu na koga tvrdi da je u svoju korist tražiti autoritativno utvrđenje sadržaja nekog pravnog odnosa ili proizvođenje neke promjene u pravnim odnosima. Podnošenjem tužbe zasniva se dvostrani procesni odnos između tužitelja i suda, a dostavljanjem tužbe tuženom zasniva se trostrani procesni odnos. Stranke u parnici označavaju se kao tužilac i tuženi.

  • tužilac-stranka koja traži zaštitu svog prava,
  • tuženi-stranka prema kojoj se taj zahtjev ostvaruje.

Prvi izuzetak od pravila da se parnica pokreće kada postoje suprotni interesi stranaka jeste: kada za primjenu prava ili pravnog odnosa nije dovoljna saglasnost stranaka već je nužna odluka suda, Primjer: -bračni sporovi kada su obe stranke saglasne (razvod braka ili poništaj braka).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari