Odlomak

Uvod

Šta znači prodati turistički aranžman? Ugrubo, laički: grupi klijenata obezbijediti prevoz, boravak, hranu i provod u određenoj turistički poželjnoj destinaciji. Prodaja kao takva je tek jedan od koraka realizacije turističkog aranžmana, međutim, budući da se sve svodi na zaradu od ugovaranja aranžmana, može se reći da cjelokupan program pripreme relizacije, same realizacije i obračunavanje troškova može biti nazvan prodajom turističkog aranžmana.
U ovom radu bit će prikazani koraci koji vode do same prodaje aranžmana, uslovi pod kojima se aranžman prodaje, obaveze ugovornih strana, a na kraju i obračunavanje troškova prodaje.

Definicija pojma

Turistički aranžman (paket aranžman, paušalno putovanje) je proizvod turističke agencije. Turistički aranžman je skup dvije ili više usluga koje se nude na tržištu zajednički po jedinstvenoj cijeni i te usluge podmiruju turističku potrebu u cjelosti ili u nekom njezinom dijelu. Kod turističkog aranžmana pojavljuju se dvije vrste potrošača: krajnji korisnik usluga (aranžmana), odnosno turist i poslovni partner – kupac – putnička agencija.
U svom turističkom proizvodu (aranžmanu) agencija može nuditi više pojedinačnih usluga raznih proizvođača kao jedan proizvod po jedinstvenoj cijeni. Turistički aranžman organizator putovanja kroji na bazi prethodnog poznavanja zahtjeva na konkretnom tržištu i plasira ga putem odgovarajuće mreže distributera uz jedinstvenu paušalnu cijenu. Aranžman se prodaje po utvrđenoj cijeni koja ne predstavlja zbir pojedinačnih cijena usluga uključenih u aranžman, nego je niža od toga zbira. To agencija može učiniti, jer postoje posebni odnosi između nje i partnera unutar kojih se posebno utvrđuje cijena. Agenciji mogu biti odobreni popusti i provizije (to je razlika između cijene dobavljača i prodajne cijene tog proizvoda). Paušalna cijena ne omogućava kupcu paket aranžmana utvrđivanje cijena pojedinačnih usluga iz aranžmana (smještaj, prehrana, prevoz, transfer i sl.) ili ostalih troškova koje je imao organizator putovanja (reklamne aktivnosti, administrativni troškovi i organizacija prodaje) kao i njegovu dobit za cjelokupnu aktivnost. Osnovni princip formiranja cijene aranžmana jest da zbroj prodajnih cijena po kojima bi klijent dobio pojedinačne usluge iz aranžmana, kad bi ih tražio izravno od njihovih realizatora, ne smije biti manji od cijene agencijskog aranžmana. Prekršajem se smatra prodavati pojedinačnu uslugu uključenu u aranžman po cijeni višoj nego što je dobivena od dobavljača. Npr., ako je avionska karta 500 KM, mora se prodavati po toj ili nižoj cijeni, ali nikako po višoj.
Posebna pažnja mora se posvetiti kvalitetu aranžmana koja bi trebala omogućiti potrošaču da dobije ‘value for money’. U turističkom aranžmanu jako je važna vremenska usklađenost između usluga. Dakle, moramo detaljno utvrditi budući aranžman, tj. budući itinerar, kako bismo u oblikovanju i stvaranju aranžmana realno ocijenili razmak između usluga u našem aranžmanu. Svaka vremenska neusklađenost, odnosno preuranjenost ili kašnjenje, za sobom povlači niz problema u izvedbi aranžmana. Na primjer, ako smo kasnili u dolasku u destinaciju, za toliko nam se skraćuje vrijeme boravka i obilaska iste (to je jako bitno kod proputovanja i obilazaka usputnih destinacija na putovanju do krajnje).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari