Odlomak

Предмет овог рада је теоријска и практична анализа организације рада и пословања Управе царина који је извршни орган Владе Србије у саставу Министарства финансија, који спроводи царинску политику Републике Србије.

Радом Управе царине управља директор кога Влада Републике Србије именује и смењује са функције. У органицазином смислу, Центра Управе царина одговорна је за рад петнест царинарница. На дан 31.05.2018. године у Управи царина било је запошљено 2.816 запослених, од чега је 651 запослено у централи Управе царина, а 2.165 у 15 царинарница, односно царинских испостава, реферата, међународних граничних прелаза и прелаза за погранични саобраћај.

Своје послове Управа царина обавља преко подручних јединица – царинарница, у оквиру којих су организоване царинске испоставе и царински реферати.

Царинарнице преко својих организационих јединица спроводе царински поступак у путничком и робном промету – мере царинског надзора, царињење робе, сузбијање нелегалног увоза, царински управни и царински прекршајни поступак, продају царинске робе и принудну наплату царинских дажбина.

Царине и царински систем сваке државе, па и Србије, имају велики значај при отвореној међународној робној размени. Из тих разлога, а посебно из разлога бржег укључивања наше привреде у међународне робне токове, битно је да царина и царински систем наше земље, буду савремени са низом усвојених међународних решења које имају развијене државе.

Поједностављањем поступака, модернизацијом система царинског пословања, образовањем запослених и јачањем сарадње са другим домаћим институцијама и службама, као и активним учешћем у међународној и регионалној царинској сарадњи, Управа царина доприноси обезбеђивању сталних јавних прихода, ефикасном одвијању међународне трговине као и очувању безбедности, сигурности и свеокупне заштите.

Пред модерну царинску службу поставља се контрадикторан захтев.Од ње се очекује да учествује у откривању најтежих облика прекограничног криминала, а да при томе не нарушава убрзан проток роба и путника. Зато се царинска служба не може сводити на просту улогу „фискалне заштитнице домаћег тржишта и економије“, већ се мора посматрати као чинилац безбедности шире друштвене заједнице

Послове из своје надлежности Управа царина обавља преко шест сектора – сектора царинског пословања и међународне сарадње, тарифског, информатичког,
кадровско-организационог, финансијско-материјалног и контролно-безбедоносног сектора. Део кадровских, финансијских и општих послова обављају и царинарнице.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait…
Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 31 stranica
  • Finansije, računovodstvo i bankarstvo Djurovic dr Djuro
  • Školska godina: 2018
  • Diplomski/master radovi, Ekonomija
  • Srbija,  Aranđelovac,  Visoka tehnološka škola strukovnih studija u Aranđelovcu  

Više u Ekonomija

Komentari